Første runde af holdturneringen fik en lidt blandet start for RTK’s seniorhold. I Elitedivisionen var vores hold ramt af afbud fra Rikke Jensen, så Ditte Jørgensen stillede endnu engang op som reserve. Holdet fik uafgjort 3-3 mod et stærkt hold fra Hillerød, ikke mindst takket være nogle flotte kampe af Mille Elsborg og Sisse Folmø, der begge vandt deres singler samt en double sammen. Udover de tre bestod holdet af Anja Kostecki.

Dame 2 holdet spillede ude mod Vedbæk og vandt flot 3-1. Holdet gav debut til Christina Petersen og bestod desuden af Rikke Stokholm og Sanne Scheibel. Dame 3 spillede ude mod Espergærde og måtte se sig besejret 4-0, dog efter flere tætte kampe. Holdet bestod af de unge juniorspillere Sophia Bang, Iben Lyme og Stella Hjorth.

Herrehold 1 stillede op i stærkeste opstilling og bestod af Martin Madsen, Mohammad Gavanchi, Emil Bødker og Andreas Storgaard, ude mod det mixede hold fra Ringsted og Næstved. Holdet måtte indkassere et nederlag på 1-5, idet kun Martin hev en sejr i land, det skal dog tilføjes, at alle øvrige kampe var særdeles tætte.

Herrehold 2 stillede ligeledes op i stærkeste opstilling med Leander Rudolf, Mikkel Stigaard, Magnus Thelin og Thor Sørensen ude mod Trørød. Det så lovende ud indtil Mikkel i sin double med Thor pådrog sig en lyskeskade og måtte opgive at spille videre, således at en double og en single blev tabt uden at spille. Takket være flot spil af Magnus og Thor i deres singler, og en flot double af Leander og Magnus lykkedes det alligevel at få 3-3.

Herrehold 3 var ramt af nogle afbud og stillede op med Christoffer Lutra, Rasmus Munksø, Martin Sørensen og Brian Nielsen. Holdet måtte indkassere et nederlag på 2-4 ude mod Greve. Endelig vandt herrehold 4 4-2 ude mod Sorø. Dette hold består af spillere fra veteran- og motionistrækkerne. Holdkaptajn Bo har på meget malende vis skrevet en særskilt beretning om holdets bedrifter på RTK’s facebookside for kampe og resultater. Billedet i toppen er netop fra Herre 4 holdets kamp.

Hans Chr Stigaard