Dagens profil, den ottende og sidste ved årets DM, udmærker sig ved IKKE – i modsætning til de syv andre præsenterede profiler her på hjemmesiden – at have været aktiv ved årets veteran-DM. Alligevel fandt vi det på redaktionen mest naturligt, at lige netop denne spiller, der i sine helt unge dage som aktiv deltog ved blandt andet Wimbledon, skal have den sidste profil-præsentation på hjemmesiden ifm. veteran-DM i Roskilde. Det er der god ræson i: For det er store finaledag. På denne afslutningsdag vil blive afgjort, om der i denne omgang kommer DM-veteranmedaljer af fornemmeste kaliber i hus til RTK. Og ingen har vundet flere guldmedaljer til RTK end dagens profil!

Kærlighedshistorien mellem dagens profil, Reino Nyyssönen, og RTK begyndte tilbage i 1979 for den dengang 44-årige finne, der er født i Kotka den 12.februar 1935. I maj 1979 blev Reino Nyyssönen tilknyttet RTK som en del af trænerstaben. Finnen skulle tage sig af ekstra specialtræning for de 12 mest talentfulde juniorer hver fredag eftermiddag. Det gik så godt, at også i årene derefter fik Reino Nyyssönen træner-kontrakt i RTK. Nu også med søndagstræning. I de gamle klubblade fra 1980erne roses Reino Nyyssönen for sin hårde og ambitiøse træning, der blandt andet er medvirkende til at RTK ryger op igennem divisionerne. Han deltager sågar også selv i holdkampe for RTK af og til.

DM dag 7 003

Reino N. med ryggen til. Som RTK-træner i Kildegårdssalen (som den blev kaldt, red.) eller Hærens gymnastiksal (spiller med Lars Madsen, red). Det var dengang RTK endnu ikke havde fået indendørshallen ude i Darup.

I midten af firserne fik Reino Nyysönen tilbudt stillingen som juniorlandstræner for Finland. Et job, som Reino Nyysönen tog imod – flirten med RTK var ovre. Alligevel spillede han videre i turneringsregi, som RTKer i en årrække.

– Jeg var mægtig glad for at spille i RTK. Jeg havde nogle gode år der også,” siger Nyyssönnen om tiden i RTK.

I følge ham selv blev han angiveligt gjort til æresmedlem af boghandler Bo Markvardsen….Men da RTK-annalerne intet siger om dette…..Så er det mere realistisk, at RTK bare blev bibeholdt som repræsenterende klub, da han privat boede i nærheden. Og han spillede/trænede jo alligevel i de andre klubber, hvor han fik job af længere- eller korterevarende karakter.

Det var en træner med et imponerende tennis-CV, som RTK tog imod dengang tilbage i 1979. Og så var det hele endda startet under helt andre, beskedne kår.

Begyndte med tennis som krigsbarn

– Jeg voksede op i Åbo med mine forældre og mine større søskende. Det var en lidt hård tid, for Finland var præget af krigen med Rusland og af 2.verdenskrig, så som helt ung, blev jeg sammen med min lillesøster på 2 år sendt med båden til Sverige som krigsbarn, mens mine ældre søskende og forældre blev i Finland. Det var hårdt. Og jeg kan huske, at alle på båden var frygteligt kede af det. Flere græd,” fortæller Reino Nyyssönen om den første svære tid.

– Vi kom til Stringnæs (i Sverige, red.). Jeg begyndte at spille tennis der, som krigsbarn. Og det var der, at vi spillede op af en mur. Jeg husker tiden i Sverige som en god tid.

Tilbage i Finland igen, starter han på spillet i Kotka.

– En dag står jeg udenfor en tennisbane og spiller. Det er der tre drenge, der ser. De spørger om jeg ikke vil spille med – og så kommer jeg med ind på tennisbanen. Samme år begynder jeg i klub, hvor jeg bliver juniormester i Kotka,” beretter Reino Nyyssönen, der hurtigt skal videre med tennissen andetsteds. For alle kan se, knægten har talent for spillet.

– Jeg kom til Helsingfors og spille. Her spillede jeg for Helsingfors Tennis Klub. Jeg fik træning af forbunds-kaptajnen. Det var en fantastisk tid. Senere, som 17-årig, vinder jeg mit første Finlandsmesterskab som junior. Både i single og i mixed double.

Året efter, som 18-årig, vinder Reino Nyyssönen det første af i alt 41 finske mesterskaber. Dertil kommer holdmesterskaber. Nyyssönen opnår i Finlands-tiden at spille over 70 landskampe – også Davis Cup kampe (står officielt noteret for 17 kampe, heraf 10 vundne (7 i single/3 i double, red.) bliver det til for Reino N., der blandt andet er med til at tabe 0-5 i København i 1964, da Danmark stiller med brødrene Ulrich på holdet.

Wimbledon-mester i twist

Som talentfuld, ung fremadstormende spiller får Nyyssönen chancen i mange turneringer: Han er i Nice, Han er til Bryselles Cup, Han deltager i de skandinaviske mesterskaber, I Monte Carlo, i de tyske indendørsmesterskaber, I Båstad, i Queens Club samt – og ikke mindst – i Wimbledon.

– Jeg var 7 gange med i Wimbledon (første gang i 1957, red.). Og nåede bla. 2.runde en gang. Jeg skulle faktisk have spillet imod Roy Emerson, hvis jeg havde vundet i 2.runde. Jeg kan huske, at jeg i forbindelse med kampen sled hul på mine nylonsokker, så jeg blødte. Så er det lidt svært at spille”, sigerr Nyyssönnen erindrende og tilføjer:

– Men egentligt har jeg også et Wimbledon-mesterskab i mixed double. Vi blev en gang i forbindelse med Wimbledon-turneringen, inviteret ud af Wimbledon-organisationen med påhæng. Det var os, der skulle deltage og spille med i turneringen. Det var en søndag. Helt uofficielt. Vi spiste og fik noget at drikke. Da besluttede vi efter maden at have en dansekonkurrence! Jeg dansede med Eva Ulrich – og vi endte med at gå hele vejen. Vi blev vurderet som det bedste dansepar,” beretter en glad Nyyssönen om den lidt særprægede, uofficielle oplevelse. Finnen havde og har haft et godt tag i kvinderne. Nyyssönen har været gift tre gange ”og levede sammen med den fjerde igennem 16 gode år”, som han selv udtrykker det.

DM dag 7 004

Pinselørdag i 1983 blev Nyyssönen gift for tredje gang. Nu med Ingrid Filley (skifter navn til Nyyssönen, red.), en balletdanserrinde fra Østrig, der også viser evner for dansen på de hvide kridtstreger på grusbanerne – og i 1984 bliver RTKs første single-vinder ved et veteran-DM. Her er de to nygifte afbilledet på den store dag i Jyllinge Kirke.

I ottendedelsfinalen ved US Open

Officielt deltog Nyyssönen også flere gange ved US Open. I 1962 opnår han karrierens bedste grand slam resultat, da han opnår at komme 4.runde (ottendedelsfinalen). Det bliver også til andre nationale tennismesterskaber – han vinder eksempelvis det norske mesterskab i 1957 og i 1961. Ifølge en database inde på nettet ses det også, at han blandt andet slår så prominente navne som John Newcombe (i de libanesiske mesterskaber i 1962, red.), Jaroslav Drobny (i finske indendørsmesterskaber, red) og Lennart Bergelin (senere Bjørn Borgs træner, red.) – og danske Jan Leschly. Men i midten af 1960erne drosles den internationale spillekarriere ned.

Forbundstræner i Danmark

– Jeg søgte derefter om at blive træner i både Tyskland, Sverige og i Danmark. Og jeg kendte jo de danske topspillere, som eksempelvis Torben og Jørgen Ulrich. Jeg kendte også faderen, Einar Ulrich. Og de kontaktede mig, da de hørte, at jeg gerne ville fortsætte indenfor tennissen. De sagde, at de gerne ville have mig som træner,” siger Nyyssönen.

 

Og det blev finnen således. Reino Nyyssönen var herefter dansk landstræner i nogle år.

Jeg rejste rundt i forskellige klubber i hele landet. Søgte efter talenter. Arrangerede tennis-lejre for dem,” siger Nyyssönen, der i en årrække var tilknyttet store danske klubber som KB og AB.

 

Tiden i KB

DM dag 7 001

Udover trænergerningen, så spiller Nyyssönen også selv med. Her KBs 1.hold i 1980. Nyyssönen ses forrest til højre. I 1977 var finnen med til at vinde det officielle DM (udendørs) for hold til klubben.

I forbindelse med KBs 125 års jubilæum i 2001 blev der udgivet en bog: KB – et kalejdoskopisk billede af en boldklub og dens by. Heri kan man i afsnittet om elite-tennissen på KB 1976-1999 læse: ”Klubbens træner var Reino Nyyssönen. Han havde været i Danmark siden 1967 og var afholdt for sin flid og store selvdisciplin. Dengang var en træner en, der selv stod og spillede med spillerne – ingen kurvetræning og ingen boldmaskiner og ikke noget med ”kun” at stå og coache på sidelinien. Reino spillede nemt otte-ni timer på en dag, og skam den der troede, han var et nemt offer den sidste time. Når han vaklede ud, var hans sidste replik på hans på det tidspunkt irriterende gebrokne interskandinaviske sprog: ”Og husk oavsett vad – man kan alltid slå bollan over en gång till.” Hvor har vi tit ønsket ham til Finland, og hvor har han dog betydet meget for KB og vi spilleres holdning til det at spille tennis”. Citat slut.

Ind imellem trænergerningerne er Nyyssönen også inde og ude af landet, som træner i bla. hjemlandet Finland. Men hver gang er Nyyssönen vendt tilbage til Danmark.

Jeg trives bedre her. Jeg var mægtig glad for mine trænerjobs i både KB og AB, ” siger Nyyssönen, der også var med til at skrive en bog om amatørtræneruddannelsen tilbage i 1970erne.

 

Tak til tennis

I øjeblikket skriver han på en instruktionsbog om tennis. En bog, der, har Rasmus Trads som medforfatter, og der henvender sig til både trænere, spillere, forældre. Endnu mangler en titel. ”Måske skal den hedde: Tennisbogen til dig?”, foreslår Nyyssönen midt i interviewet. Nyyssönen, der har trænet i utallige klubber og i 1980erne starter en tenniscamp i Jyllinge (på en gård, med 4 baner og med swimmingpool, red.), har været glad for tiden med tennis (Nyyssönen fik DTFs æresnål i marts 1969, red.).

Jeg har haft en god karriere. Jeg har mange at takke for mine oplevelser med tennis. Med bogen ønsker jeg at sige tak til tennissporten for gode oplevelser.

DM Nærum 2010 Reino Nyysonen

DM vinder 2010 i HD med Frank Gaba, Fruens bøge (th.) . Reinos Nyyssönens hidtil sidste titel ved et DM for veteraner.

 

80-årige Reino Nyyssönen spiller ikke tennis mere. Knæene og hjertet er ikke, hvad det har været. Helbredsproblemer er kommet ind på livet af finnen, der heldigvis har sit gode humør i behold. Og glæder sig over det går børn og børnebørn godt.

I alt har Reino Nyyssönen formået at hjemføre 21 mesterskaber til RTK ifm. DM for veteraner: 3 mesterskaber udendørs (alle i herredouble) samt 18 mesterskaber til DM indendørs – 12 i single/6 i herredouble.

Reino Nyyssönen kan formentlig ikke mere ses på tennisbanerne. Men da finnen stadig var aktiv, var det karakteristisk for Reino, at han havde meget touch i sit spil. Et lækkert, blødt spil overalt på banen. Det var et kendemærke, at han gik frem midt på banen, der, hvor man egentligt ikke skal stå på banen. Men der stod han så og halvflugtede til boldene, lagde klatterne ude i hjørnerne. Han kunne løbe solen sort – der var noget finsk SISU over ham.

Her er listen over RTKs hidtidige vindere ved DM for veteraner:

DM-Udendørs

Single                                         

År                 Række        Spiller        

1984              (DS – 8)         Ingrid Nyyssönen

2009              HS 50+          Kim Borenhoff

2011              HS 50+          Kim Borenhoff

2012              HS 55+          Kim Borenhoff

2013              HS 55+          Kim Borenhoff

 

Double

 

År                 Række        Makkerpar/klub          

1984              (DD – 4)        Lis Reisby Nielsen/Lise Mikkelsen, ALTS

2003              HD 65+          Reino Nyyssönen, RTK/Birger Murillo Petersen, AB

2004              HD 65+          Reino Nyyssönen, RTK/Briger Murillo Petersen, AB

2005              HD 45+          Kim Borenhoff, RTK/ Jesper Schou Nielsen, Bagsværd Tennis Klub

2006              HD 70+          Reino Nyyssönen, RTK/Ole Thorsen, Taarbæk

2008              MD 45+         Kurt Jensen/Anne Casals, RTK

2008              HD 50+          Kim Borenhoff, RTK/Jesper Schou Nielsen, Bagsværd Tennis Klub

2009              HD 50+          Kim Borenhoff, RTK/Jesper Schou Nielsen, Bagsværd Tennis Klub

2010              HD 50+          Kim Borenhoff, RTK/Jesper Schou Nielsen, Bagsværd Tennis Klub

2011              HD 50+          Kim Borenhoff, RTK/Jesper Schou Nielsen, Bagsværd Tennis Klub

2012              HD 55+          Kim Borenhoff, RTK/Jesper Schou Nielsen, Bagsværd Tennis Klub

 

I alt 16 mesterskaber til RTK ved udendørs-DM for veteraner: 5 i single og 11 i double (heraf 6 stk. ved Kim Borenhoff/Jesper Schou Nielsen). Den eneste ”rene” RTK-double konstellation i historien med en triumf ved veteran-DM er Kurt Jensen/Anne Casals i 2008, hvor mesterskaberne blev afholdt hos KTK (Kløvermarkens Tennis Klub).

 

 

DM-Indendørs

Single                                         

År                 Række        Spiller        

1984              (HS – 1)         Reino Nyyssönen

1985              (HS – 1)         Reino Nyyssönen

1986              (HS – 1)         Reino Nyyssönen

1987              (HS – 1)         Reino Nyyssönen

1993              (HS – 6)         Reino Nyyssönen

1996              (HS – 6)         Reino Nyyssönen

1996              (HS – 11)       Reino Nyyssönen

1997              (HS – 11)       Reino Nyyssönen

1998              (HS – 11)       Reino Nyyssönen

2001              HS,+60          Reino Nyyssönen

2001              HS,+65          Reino Nyyssönen

2005              HS,+70          Reino Nyyssönen

2007              HS,+50          Kurt Jensen

2011              DS,+50          Solveig Kaas

 

 

Double

 

År                 Række        Makkerpar/Klub          

1984              (HD – 2)        Reino N, RTK/Birger Murillo Petersen, AB

1985              (HD – 2)        Reino N, RTK/Birger Murillo Petersen, AB

1987              (HD – 2)        Reino N, RTK/Birger Murillo Petersen, AB

2003              MD 60/65+   Tage Nilsson, RTK/Merete Gyldensted, Slagelse

2004              MD 60/65+   Tage Nilsson, RTK/Merete Gyldensted, Slagelse

2004              HD 65+          Reino N, RTK/Birger Murillo Petersen, AB

2005              HD 70+          Reino N, RTK/Ole Thorsen, Taarbæk

2009              HD 70+          Tage Nilsson, RTK/Flemming Juhl, Trørød

2010              HD 70+          Reino Nyyssönen, RTK/Frank Gaba, Fruens Bøge

 

I alt 23 mesterskaber til RTK ved inde-DM for veteraner: 14 i single (heraf Reino N. 12 stk.) samt 9 i double (alle 9 titler med makkere fra andre klubber). De 9 doubletitler fordeler sig med 7 i HD samt 2 i MD.

 

RTK har altså – indendørs og udendørs lagt sammen – snuppet 39 mesterskaber ved DM for veteraner igennem tiderne. Kommer titel nr. 40 til klubben i dag???…

 

Morten Lyebalk, presseansvarlig ved DM i tennis for veteraner 2015