RTK’s anlægsudvalg med Søren Peter Elkjær i spidsen har gang i mange små og store projekter, der skal gøre det rart at komme på klubbens anlæg, på banerne, i klubhusene og i RTK-hallen.

Har du selv lyst til at bidrage til at gøre RTK’s anlæg endnu bedre, så tag kontakt til Søren Peter Elkjær. Udvalget vil gerne være 1-2 ekstra, så flere fordeler ansvarsområderne.

Her får du et overblik over, hvad udvalget har gang i af projekter.

 • Rengøring: Der er ansat en ny rengøringsmedarbejder, Marianne Christensen, som er i fuld gang med at opgradere rengøringen. Hun er startet i RTK-hallen – og til udendørssæsonen får hun også ansvaret for Dr. Sofies Vej og klubhuset ved udendørsbanerne i Darup. Susan Junge Simonsen er udvalgets kontakt til Marianne, men Susan stopper i udvalget, og der er derfor brug for en ny kontaktperson
 • LED-lys i hallen: Lyset er installeret, men der arbejdes stadig på, at lyset bliver mere ensartet på alle baner. Søren Peter Elkjær har kontakten til elektrikere, lysleverandør og kommunen
 • Affald og dåser/flasker: RTK’s sortering af affald bliver opgraderet både i RTK-hallen og på Dr. Sofies Vej. Det skal være tydeligt, hvor vi skal placere dåser, flasker, pap, papir og andet affald. I RTK-hallen er der et skab til venstre for køleskabet til flasker og dåser. Pap skal ud i en papcontainer, der står uden for hallen hen mod cykelstativerne. I hver ende af hallen er der desuden en stor affaldscontainer til øvrigt affald. På Dr. Sofies Vej kommer der også sorteringscontainere og plads til dåser og flasker
 • Oprydning: Anlægsudvalget arbejder på at gøre det nemmere for medlemmerne selv at rydde op efter sig. Det handler både om affald, men også om tasker, tøj og sko, som mange efterlader på stole og på gulvet. Sko, tøj og tasker over det hele ser imidlertid rodet ud, så derfor er der i hallen lavet en garderobe for enden af ”Sporvognen” – herunder med en hylde til sko. Du kan også stille skoene i omklædningsrummet. Tag gerne dine værdigenstande med dig ud på banen, når du spiller – vi har ikke generelt problemer med tyveri, men der har været enkelte episoder, så frist ikke svage sjæle
 • Aflevering af holdkamp-bolde: I hallen er der en boldkasse, hvor holdkamp-bolde skal afleveres. Den hænger i hjørnet af bane 3 ind mod trænernes boldskabe. På Dr. Sofies Vej kommer der en ny boldkasse til sommersæsonen
 • Glemt tøj: I hallen er der en ”glemmekasse” til højre for indgangen. På Dr. Sofies Vej kommer der en glemmekasse i 2020. Har du glemt tøj i 2019, så ligger det i enten herrernes eller damernes omklædningsrum. Der er meget glemt tøj – dette bliver afleveret til genbrug i slutningen af oktober
 • Grusflugt: Naboerne på Dr. Sofies Vej vil gerne undgå, at støv fra grusbanerne spreder sig over i deres haver, på deres biler samt flyver ind ad døre og vinduer. Grusstøv kan ikke helt undgås, men bestyrelsen og anlægsudvalget har sat gang i flere tiltag for at hjælpe naboerne. Der er sat windbreakere op og skilte der skal minde om hyppig og rigelig vanding af banerne – og her til efteråret vil banemand Kurt Jensen arbejde på at fjerne noget af det løse grus på banerne, så dette grus ikke forsvinder ind til naboerne i løbet af vinteren
 • Vanding af udendørs baner: Der bliver skiftet vandmåler til en med en større diameter på Dr. Sofies Vej. Det vil betyde, at der kommer mere tryk på vandet også når der bliver vandet samtidig på flere baner
 • Køleskab og opvaskemaskine: Der er kommet nyt i hallen. På Dr. Sofies Vej bliver der sat en pænere front på køleskabet, og så ansøger anlægsudvalget om penge til et nyt komfur i 2020
 • Maling: Anlægsudvalget søger om penge i 2020 til at få malet flere områder i hallen, der trænger. Hvis pengene findes, bliver der malet i sommerferien 2020
 • Udendørs sko på indendørsbanerne: Nogle medlemmer går direkte fra parkeringspladsen, ind i hallen og ind på banen med udendørs sko. Det betyder, at gulvet bliver beskidt. Anlægsudvalget opfordrer til, at alle stiller udendørs sko i ”Sporvognen”, men for en sikkerheds skyld bliver der sat en skobakke og en bænk op ved indgangspartiet.
 • Bruserum: På Dr. Sofies Vej har en bruser både i damernes og herrernes omklædningsrum været i stykker. De bliver nu repareret. I hallen sørger rengøringsmedarbejder Marianne for at afkalke bruserne
 • Borde og bænke: Der bliver søgt om penge til indkøb af to ekstra bord/bænkesæt til udendørs Darup magen til de fire, der er indkøbt i 2019.
 • Koste til banefejning: Hvis der bliver penge i budgettet for 2020, bliver der indkøbt 12 nye banekoste af en type, der er lettere end de gamle. Det er til udendørsbanerne i Darup, da de gamle koste er slidte. Der sker ikke udskiftning på Dr. Sofies Vej, da disse fortsat fungerer fint
 • Oprydning i det lille klubhus: Banemand Kurt Jensen har opsat flere hylder i det lille rum i det lille klubhus. Der er samtidig ryddet op, så der ikke står ting på gulvet. Målet er at få mindre rod i klubhuset, så alle kan komme bedre til – også i forhold til rengøring. Anlægsudvalget kigger også på at få opsat nogle hylder til tasker og ketsjere, da flere juniorer bruger rummet til opbevaring af deres ting, mens de er i skole. Der står tre runde drejestole i klubhuset. Disse stole tilbydes til interesserede medlemmer, da de fylder for meget
 • Hjertestarter: Der er nu opsat en hjertestarter udendørs på Dr. Sofies Vej, så RTK nu både har en hjertestarter i RTK-hallen og på Dr. Sofies Vej

Her kan du se, hvem der sidder i anlægsudvalget – kontakt som nævnt Søren Peter Elkjær, hvis du gerne vil være med til at gøre en indsats for klubhuse og baner.