Så har RTK udarbejdet en privatlivspolitik, der er vedtaget i bestyrelsen. I forbindelse med persondataforordningen er der desuden løbende sket ændringer i bookingsystemet, så systemet overholder reglerne for håndtering af persondata. I bookinsystemet under “Min profil” (når du er logget ind) kan du se hvilke oplysninger, der bliver indsamlet, hvordan vi bruger dem og hvem der har adgang til dem.

Her kan du læse RTK’s privatlivspolitik. Du finder siden under “Om RTK – Klubbens organisation” i topmenuen.

RTK behandler normalt ikke personfølsomme oplysninger, men alene personlige oplysninger om navn, telefonnummer, adresse, mail og fødselsdato. Ansatte og andre, der skal have udbetalt løn, skal dog udlevere personnummer. Det samme gælder trænere og frivillige, der har med børn og unge at gøre. Her bliver personnummeret brugt til at indhente børneattest hos politiet.