I morgen, den 1.august, går det løs på banerne på Dr. Sofiesvej! Hele 40 DM-kampe vil blive afviklet, og flere RTKere skal i aktion – de er her nedenfor i kampoversigten markeret med FED.

Mens Du/I ser kampene, er der mulighed for at handle i RTKs bod. Her kan fås såvel drikke- og madvarer samt forudbestilles aftensmad – fra mandag 3/8 og fremefter senest kl. 12.00 dagen før! En prisliste over alle herlighederne følger under turneringsprogrammet. Kik nederst.

 

Lidt korte nyheder:

 

A)RTK har allerede fået første sejr ved årets DM! (W.O) – idet Klaus Pedersen/Chr. Østergaard af ukendte årsager (for redaktionen) har trukket sig fra turneringen i HD50+, hvor de skulle have spillet mod Vilhelm Wedell-Wedellsborg/Wieslav Starzycki. RTK-parret spiller i stedet første kamp imod Lars Gylstorff, Lyngby /Erik Eibye, Risskov på søndag 2.august kl. 17.30 – Det er en kvartfinale, så kom og se på!

 

B)Aksel Rasmussen har desværre måtte trække sig fra DM pga. en skade. Aksel skulle have spillet med Gary Banta, der i stedet stiller op med mangeårig RTK-træner og tidligere 1.holdsspiller, Peter Karlsen. Den nye konstellation har 1.kamp torsdag 6.august.

 

Nedenfor kampprogrammet, der sættes i gang kl. 12.00:

 

101 12:00 HS 35+ 3. Kim Sverbæk (Roskilde)

  1. Christian Theisen Schmidt (Humlebæk)
Peter Mortensen

Peter Mortensen, Køge (på billedet) kan ses i aktion i HS45+, når han i dag ligger ud imod Joakim Groth, ATK. Begge spiller har før vundet DM for veteraner, så der bliver kamp om det.

 

102 12:00 HS 35+ 5. Morten Lyebalk (Roskilde)

  1. Simon Rex Thomsen (ATK)

 

103 12:00 HS 35+ 7. Peter Utzon (HIK)

  1. Morten Plougmann (HRT)

 

105 12:00 HS 40+ 5. Martin Andersen (Herlev)

  1. Jesper Friese (Frederikssund)

 

106 12:00 HS 45+ 1. Nils Trier (Birkerød)

  1. Lars Bo Sørensen (Helsingør)

 

107 12:00 HS 45+ 3. Claus Møller Petersen (KB)

  1. Thomas Rosenmejer (Brøndby Strand)
Thomas Rosenmejer DTV-DM inde 2010

Thomas Rosenmejer, Brøndby Strand (på billedet), spiller første kamp imod Claus Møller Petersen, KB kl. 12.00 i HS45+ rækken.

 

108 13:15 HS 45+ 5. Peter Mortensen (Køge)

  1. Joakim Groth (ATK)

 

109 13:15 HS 45+ 7. Niels Holst Christensen (Farum)

  1. Gerald Dehn-Jensen (HIK)

 

110 13:15 HS 50+ 15. Klaus N. Jakobsen (Birkerød)

  1. Thomas Høeg-Jensen (Taarbæk)

 

111 13:15 HS 50+ 17. Jens Bisgaard (Allerød)

  1. Michael Ask (Birkerød)

 

112 13:15 HS 55+ 1. Steen Biilmann (B93)

  1. Holger B. Nielsen (TIK)

 

113 13:15 HS 55+ 3. Erik Tormod (Lyngby)

  1. Finn Tryde Eriksen (Trørød)

 

114 13:15 HS 55+ 5. Kim Borenhoff (Roskilde)

  1. Charles Lundqvist (ATK)

 

Hans Henrik Wengel

Den rutinerede og solide, Hans Henrik Wengel, Vedbæk spiller første kamp imod Jesper Clausen, Hvidovre kl. 14.30 i HS55+. Jesper Clausen vandt Old Vikings tilbage i 2014, så der er lagt op til en kamp med flotte dueller.

115 14:30 HS 55+ 7. Hans Henrik Wengel (Vedbæk)

  1. Jesper Clausen (Hvidovre)

 

116 14:30 HD 70+ Kval. 1. Jens Henriksen / John Ingemann Allentoft (HVT)

  1. Victor Reyes (Lyngby) / Per Børgesen (Helsingør)

 

117 14:30 DD 60+ Kval. 1. Pia Søbirk / Karin Schneider (KB)

  1. Mette Kastberg / Anne Jørgensen (Espergærde)

 

118 14:30 HS 70+ Kval. 7. Bent Axel Olesen (Aalborg TK)

  1. Carl Toft (Roskilde)

 

119 14:30 HS 65+ Kval. 1. Allan Seemann (Greve)

  1. Flemming Nielsen (Langeskov)

 

120 14:30 HS 65+ Kval. 4. Mads Chr. Jensen (Nykøbing M)

  1. Karsten Møller (SIF)

 

121 14:30 HS 55+ 13. Lars Berno Hansen (VST)

  1. Esben Hammershøy (Skanderborg)

 

122 15:45 HS 55+ 9. Kristian Budtz-Olsen (B93)

  1. Anders Jacobsen (HVT)

 

123 15:45 HS 55+ 11. Jesper Schou Nielsen (Bagsværd)

  1. Christian Risager (Hillerød)

 

124 15:45 HS 70+ Kval. 1. Jess Poulsen (Greve)

  1. Thorkild Christensen (Karlslunde)

 

125 15:45 HS 70+ Kval. 4. Arne Aastrup (Birkerød)

  1. Jan Ehrenreich (ALT)

 

127 15:45 HS 60+ 9. Jens Brodersen (Taarbæk)

  1. Jesper Holstener Schmidt (Lyngby)

 

128 15:45 HS 80+ Kval. 1. Knud Nielsen (Greve)

  1. Jørgen Sundstrup (KTK)

 

129 17:00 HS 60+ Kval. 1. Jan Knudsen (Allerød)

  1. Peter Haase (Farum)

 

130 17:00 DS 70+ Kval. 1. Birgit Olsen (Karlslunde)

  1. Hanne Nimb (Hundested)

 

131 17:00 HS 75+ Kval. 1. Georg Olsen (HVT)

  1. Carl-Johan Pedersen (Herlev)

 

132 17:00 HD 75+ Kval. 1. Niels Boye Olsen / Flemming Juhl (Trørød)

  1. Thomas Wiinstedt (B93) / Jens Packness (Taarbæk)

 

133 17:00 DD 70+ Kval. 1. Gerda Damsgaard (Aalborg TK) / Birgitte Kobberbøl-Jensen (B93)

  1. Aase Hoeck (HRT) / Ulla Toftgaard Toksvig (Gilleleje)

 

134 17:00 HD 65+ Kval. 1. Hans Nyholm-Larsen / Jørgen Madsen (Jyllinge)

  1. Bent Axel Olesen (Aalborg TK) / Mads Chr. Jensen (Nykøbing M)

 

135 17:00 MD 60+ Kval. 1. Anne Jørgensen (Espergærde) / Kennet Beckmann (Gilleleje)

  1. Inger Kristensen / Jan Folkerman (Aars)
Isamarie & Lars Bo, +45Mixed Doubles indoors winners 2015

Lars Bo Sørensen, der på billedet ses med mixed makkeren og ægtefællen Isamarie Sørensen, kan ses på Dr. Sofiesvej i dag, når han over middag tørner ud imod Niels Trier, Birkerød i HS45+.

 

136 18:15 MD 70+ Kval. 1. Susanne Linde (Hjortekær) / Per Børgesen (Helsingør)

  1. Solveig Bjørløw (Nærum) / Viggo Holm (Århus 1900)

 

137 18:15 MD 70+ Kval. 4. Vibeke Bendix (HIK) / Svend Erik Jørgensen (HVT)

  1. Karen Lybye / Niels Arne Gadegaard (HRT)

 

138 18:15 HD 50+ 3. Thomas Høeg-Jensen (Taarbæk) / Charles Lundqvist (ATK)

  1. Søren Høgh Hansen / Jens Bisgaard (Allerød)

 

139 18:15 HD 50+ 7. Jørgen Ulldall-Ekman (Sorø) / Kaare Larsen (Slagelse)

  1. Frits Ripperger (Birkerød) / Tonny Lillholm (Nivå/Kokkedal)

 

140 18:15 HD 50+ 9. Klaus N. Jakobsen / Michael Ask (Birkerød)

  1. Nils Daugaard / Henrik Thomasen (ATK)

 

141 18:15 HD 50+ 11. Claus Ketterle / Michael Strøyer (Brøndby TK)

  1. Henrik Brabrand (KB) / Lars Berno Hansen (VST)

 

143 18:15 HD 55+ 5. Jesper Schou Nielsen (Bagsværd) / Kim Borenhoff (Roskilde)

  1. Holger B. Nielsen (TIK) / Michael Vodder (AB)

 

 

Pris-liste i RTK-boden

Vin pr glas                                                                     25

1 fl. Rødvin Conte de Campiano                                                                                100

1 fl Rosevin Rose Fantini                                                                                          100

1 fl hvidvin HDB Vigoner                                                                                           100

Prosecco – lille flaske                                                   35

½ l. Fadøl Herslev     Pilsner/Pale Ale                                    40

¼ l. Fadøl Herslev     Pilsner/Pale Ale                                    20 kr

Sodavand –                                                                    10

Kaffe                                                                              10

te                                                                                    5

 

Salat                                                                             35

Vandmelon med feta/ Grøn salat med enten tun eller feta

1 stk smørrebrød                                     15

1 stk sandwich                                                          35

Morgenbolle med ost                                             15

1 stk kanelsnegl fra Vikingebageren 15

1 stk. Hjemmebag                                                    10

Frugt /æbler                                                               5

Oliven snack                                                              10

Peanuts                                                                       10

Varm aftensmad –                                                   100

Lørdag – Letsaltet svinekam, flødekartofler og sommergrøn salat

Søndag – Kold oksefilet m/dressing, sommerkartoffelsalat og pastasalat

Mandag – Mørbradbøffer i flødesauce, kartofler og broccolisalat

Tirsdag – Grill aften i Roskilde Roklub

Onsdag – Laks med hollandaise, små nye kartofler og grøn salat

Torsdag – Kyllingespyd med bearnaisekartoffelsalat og vandmelonsalat

Fredag – helstegt oksefilet, bagte kartofler med kryddersmør og perlebygsalat.

Lørdag – ????

Aftensmad til mandag og fremefter – kun ved forudbestilling – senest dagen før kl. 12!