Dagen byder på hel 44 kampe på anlægget på Dr. Sofiesvej – og kom tidligt, for der er rigtigt god tennis fra starten om formiddagen kl. 10.00! RTK- spillere optræder i 6 af dagens kampe – og første mand i vælten er ligesom på 1.dagen, Kim Sværbæk. Han skal op imod 1.seedede Christian Svanning Mikkelsen, HIK, og de to kamphaner har før haft interessante og tætte opgør. Kom og støt Kim!

I det hele taget er formiddagen et overflødighedshorn af god tennis: Nils Trier, Birkerød skal op imod Thomas Rosenmejer, Brøndby Strand, mens Peter Mortensen, Køge krydser ketcher med den tidligere divisionsspiller fra B 93, nu HIK, Gerald Dehn-Jensen. Endelig skal tidligere RTK-træner, Steen Elsborg i aktion imod navnebror Steen (Mortensen, Lyngby).

SteenElsborg

Steen Elsborg, tidligere RTK-træner, træder ind i turneringen her på 2.dagen af DM, hvor han både spiller single og double (med Thomas Søbirk Petersen)

 

Vor egen Vilhelm Wedell-Wedellsborg skal prøve om han kan gøre noget ved Henrik Brabrand, KB, der før har vundet DM for veteraner (bla. i double). Kl. 11.15 tørner Jens Bisgaard ud imod Nils Daugaard,ATK – også et interessant opgør.

DM dag 1 004

Vinder Jens Bisgaard, Allerød, også sin singlekamp i dag? Han møder Nils Daugaard, ATK.

RTKs Søren Helt Jessen kommer på en svær opgave imod Peter Biltoft-Jensen, ATK kl. 11.15. Et andet interessant opgør er Steen Biilmann, B 93, der skal op imod Erik Tormod, Lyngby. RTKs Kim Borenhoff krydser klinger med Hans Henrik Wengel, Vedbæk, der måske er øm i stængerne ovenpå 3 timers matchen imod Jesper Clausen, Hvidovre i går? – Vi får se.

På kvindesiden bliver det spændende at følge om Annette Nederby, Espergærde i DS50+ kan besejre Henriette Laursen, Rødovre – og derved leve op til favoritværdigheden.

RTKs Wieslav Starzycki skal op imod Peter Holst, Lyngby – kom og støt RTKs ældste spiller, der skal finde storspillet frem, hvis næste runde skal nås.

På doublesiden er der også flere interessante kampe – bla. Vilhelm WW/Wieslav S, der debuterer sammen som par – og er i kvartfinalen efter en w.o i første spillerunde. Når parret i semien? Nils Daugaard/Henrik Thomasen, ATK skal op imod Henrik Brabrand, KB/Lars Berno Hansen, VST – også ganske spændende. Kom og kik med.

Dagens kampe er nedenfor listet – RTK-kampene er markeret med FED:

 

201 10:00 HS 35+ 1. Christian Svanning Mikkelsen (HIK)

  1. Kim Sverbæk (Roskilde)

 

202 10:00 HS 35+ 6. Simon Rex Thomsen (ATK)

  1. Morten Plougmann (HRT)

 

205 10:00 HS 45+ 1. Nils Trier (Birkerød)

  1. Thomas Rosenmejer (Brøndby Strand)

 

206 10:00 HS 45+ 5. Peter Mortensen (Køge)

  1. Gerald Dehn-Jensen (HIK)

 

207 10:00 HS 50+ 1. Steen Elsborg (ATK)

  1. Steen Høybye Mortensen (Lyngby)

 

208 11:15 HS 50+ 5. Henrik Brabrand (KB)

  1. Vilhelm Wedell-Wedellsborg (Roskilde)

 

209 11:15 HS 50+ 9. Peter Iversen (Gentofte)

  1. Henrik Thomasen (ATK)

 

210 11:15 HS 50+ 13. Lars Gylstorff (Lyngby)

  1. Klaus N. Jakobsen (Birkerød)

 

211 11:15 HS 50+ 17. Jens Bisgaard (Allerød)

  1. Nils Daugaard (ATK)

 

212 11:15 HS 50+ 22. Claus Ketterle (Brøndby TK)

  1. Erik Eibye (Risskov)

 

214 11:15 HS 50+ 30. Søren Helt Jessen (Roskilde)

  1. Peter Biltoft-Jensen (ATK)

 

215 12:30 DD 55+ 3. Kirsten Wæver (ATK) / Marianne Skafte Ritschel (B93)

  1. Gitte Schou (Bagsværd) / Pernille Skjøt (HVT)

 

216 12:30 HS 55+ 1. Steen Biilmann (B93)

  1. Erik Tormod (Lyngby)

 

DM dag 1 005

Erik Tormod, Lyngby (th.) skal op imod Steen Biilmann, B93 ovenpå gårsdagens 12-10 sejr efter matchtiebreak. Bliver det en ligeså spændende match? Kom og se med kl. 12.30….

 

217 12:30 HS 55+ 5. Kim Borenhoff (Roskilde)

  1. Hans Henrik Wengel (Vedbæk)

 

218 12:30 HS 55+ 9. Kristian Budtz-Olsen (B93)

  1. Jesper Schou Nielsen (Bagsværd)

 

219 12:30 HS 55+ 13. Lars Berno Hansen (VST)

  1. Jens-Erik Hincheli (Lyngby)

 

220 12:30 HS 60+ 1. Peter Holst (Lyngby)

  1. Wieslaw Starzycki (Roskilde)

 

222 13:45 HS 60+ 9. Jens Brodersen (Taarbæk)

  1. Hans Peter Michaelsen (KB)

 

223 13:45 DS 50+ 1. Annette Nederby (Espergærde)

  1. Henriette Laursen (Rødovre)

 

224 13:45 DS 50+ 3. Helle Sehested (VST)

  1. Helen Hansen (HRT)

 

226 13:45 DS 55+ 5. Anni Michelsen (Risskov)

  1. Karin Møller-Olsen (Lyngby)

 

227 13:45 HS 70+ Kval. 1. Jess Poulsen (Greve)

  1. Hans Nyholm-Larsen (Jyllinge)

 

228 13:45 HS 70+ Kval. 4. Arne Aastrup (Birkerød)

  1. Jens Henriksen (HVT)

 

229 15:00 HS 70+ Kval. 7. Bent Axel Olesen (Aalborg TK)

  1. Per Børgesen (Helsingør)

 

230 15:00 HS 65+ Kval. 1. Allan Seemann (Greve)

  1. Jørgen Madsen (Jyllinge)

 

231 15:00 HS 65+ Kval. 4. Mads Chr. Jensen (Nykøbing M)

  1. Kennet Beckmann (Gilleleje)

 

232 15:00 DD 70+ Kval. 1. Gerda Damsgaard (Aalborg TK) / Birgitte Kobberbøl-Jensen (B93)

  1. Ellen Lindegaard (Vedbæk) / Vibeke Bendix (HIK)

 

233 15:00 DD 60+ Kval. 1. Pia Søbirk / Karin Schneider (KB)

  1. Agnete Lorentsen (Skørping) / Lisbeth Jensen (Nykøbing M)

 

234 15:00 DS 50+ 5. Anja Biltoft-Jensen (ATK)

  1. Gitte Nielsen (VST)

 

236 16:15 DS 50+ 7. Gitte Friberg (TIK)

  1. Mona Slothuus (Lyngby)

 

237 16:15 HS 60+ Kval. 1. Jan Knudsen (Allerød)

  1. Jan Folkerman (Aars)

 

238 16:15 HS 80+ Kval. 1. Knud Nielsen (Greve)

  1. Jørgen Knudsen (KB)

 

239 16:15 HD 75+ Kval. 1. Niels Boye Olsen / Flemming Juhl (Trørød)

  1. Niels Hollænder (HIK) / Thyge Christensen (Brabrand)

 

240 16:15 MD 70+ Kval. 1. Susanne Linde (Hjortekær) / Per Børgesen (Helsingør)

  1. Vivi Bech Grosman / Mogens Drehn (HVT)

 

241 16:15 MD 70+ Kval. 4. Vibeke Bendix (HIK) / Svend Erik Jørgensen (HVT)

  1. Gerda Damsgaard / Bent Axel Olesen (Aalborg TK)

 

242 16:15 MD 60+ Kval. 1. Anne Jørgensen (Espergærde) / Kennet Beckmann (Gilleleje)

  1. Lisbeth Jensen / Mads Chr. Jensen (Nykøbing M)

 

235 17:30 DS 70+ Kval. 1. Birgit Olsen (Karlslunde)

  1. Agnete Lorentsen (Skørping)

 

 

243 17:30 HD 65+ Kval. 1. Hans Nyholm-Larsen / Jørgen Madsen (Jyllinge)

  1. Allan Seemann / Jess Poulsen (Greve)

 

244 17:30 HD 70+ Kval. 1. Jens Henriksen / John Ingemann Allentoft (HVT)

  1. Robert Schwencke (HIK) / Flemming Ljørring (Gentofte)

 

245 17:30 HD 50+ 1. Steen Elsborg / Thomas Søbirk Petersen (ATK)

  1. Søren Høgh Hansen / Jens Bisgaard (Allerød)

 

246 17:30 HD 50+ 5. Erik Tormod / Steen Høybye Mortensen (Lyngby)

  1. Frits Ripperger (Birkerød) / Tonny Lillholm (Nivå/Kokkedal)

 

247 17:30 HD 50+ 10. Nils Daugaard / Henrik Thomasen (ATK)

  1. Henrik Brabrand (KB) / Lars Berno Hansen (VST)

 

248 17:30 HD 50+ 13. Wieslaw Starzycki / Vilhelm Wedell-Wedellsborg (Roskilde)

  1. Lars Gylstorff (Lyngby) / Erik Eibye (Risskov)

 

204 11:30 HS 40+ 5. Martin Andersen (Herlev) 8. Jonas Allentoft (HVT)