Så er programmet på trapperne…Dagen byder på et væld af spændende kampe. Nogle af de ældre årgange begynder dagen – her bliver det interessant at følge RTK-træner Carl Tofts indsats i HS70 + (kval). Senere kommer også de ældste årgange i aktion – kom og kik på. I alt afvikles der 36 kampe – med RTK-øjne bliver det især interessant at følge Anja Kosteckis første kamp i DS35+ – kom ned og støt, Anja!

Andre gode kampe:

Nils Daugaard, ATK og Erik Eibye møder hinanden i HS50+ kl. 16 – interessant opgør med godt spil. Steen Elsborg, ATK, og Henrik Brabrand, KB, krydser klinger i HS50+ kl. 16.

Dagen byder også på spændende doubler:

Anja & Peter Biltoft-Jensen, ATK spiller imod Anni Michelsen/Erik Eibye, Århus 1900 i MD50+ kl. 18.45 – mens Gitte/Jesper Schou, Bagsværd – spiller imod Kirsten Wæver/Charles Luindqvist, ATK kl. 17.15.

Men der er mange andre profiler i ilden – bla. Henrik Løchte, Annette Nederby, Estelle Dehn-Christoffersen med bror Gerald Dehn-Jensen… osv, osv…. KOM NED OG SE SUPER-TENNIS.

Dagens program:

 

301 10:00 HS 65+ Kval. 2. Flemming Nielsen (Langeskov)

  1. Jørgen Madsen (Jyllinge)

 

302 10:00 HS 65+ Kval. 5. Karsten Møller (SIF)

  1. Kennet Beckmann (Gilleleje)

 

303 10:00 HS 70+ Kval. 2. Thorkild Christensen (Karlslunde)

  1. Hans Nyholm-Larsen (Jyllinge)

 

304 10:00 HS 70+ Kval. 5. Jan Ehrenreich (ALT)

  1. Jens Henriksen (HVT)

 

305 10:00 HS 70+ Kval. 8. Carl Toft (Roskilde)

  1. Per Børgesen (Helsingør)

 

307 10:00 HS 80+ Kval. 2. Jørgen Sundstrup (KTK)

  1. Jørgen Knudsen (KB)

 

204 11:30 HS 40+ 5. Martin Andersen (Herlev)

  1. Jonas Allentoft (HVT)

 

308 11:30 DS 70+ Kval. 2. Hanne Nimb (Hundested)

  1. Agnete Lorentsen (Skørping)

 

309 11:30 DD 70+ Kval. 2. Aase Hoeck (HRT) / Ulla Toftgaard Toksvig (Gilleleje)

  1. Ellen Lindegaard (Vedbæk) / Vibeke Bendix (HIK)

 

310 11:30 MD 70+ Kval. 2. Solveig Bjørløw (Nærum) / Viggo Holm (Århus 1900)

  1. Vivi Bech Grosman / Mogens Drehn (HVT)

 

312 11:30 HD 65+ Kval. 2. Bent Axel Olesen (Aalborg TK) / Mads Chr. Jensen (Nykøbing M)

  1. Allan Seemann / Jess Poulsen (Greve)

 

313 11:30 HD 75+ Kval. 2. Thomas Wiinstedt (B93) / Jens Packness (Taarbæk)

  1. Niels Hollænder (HIK) / Thyge Christensen (Brabrand)

 

314 11:30 HD 85+ 1. Steen Lichtenberg (Vedbæk) / Jørgen Tvilstegaard (Nærum)

  1. Vagn Gjessing (Gentofte) / Paul Dehlholm (HIK)

 

315 13:00 HD 70+ Kval. 2. Victor Reyes (Lyngby) / Per Børgesen (Helsingør)

  1. Robert Schwencke (HIK) / Flemming Ljørring (Gentofte)

 

316 13:00 HD 70+ 3. Svend Erik Jørgensen (HVT) / Carl Toft (Roskilde)

  1. Peter Lund (HIK) / Poul Brodersen (Hillerød)

 

317 13:00 DD 60+ Kval. 2. Mette Kastberg / Anne Jørgensen (Espergærde)

  1. Agnete Lorentsen (Skørping) / Lisbeth Jensen (Nykøbing M)

 

318 15:00 MD 60+ Kval. 2. Inger Kristensen / Jan Folkerman (Aars)

  1. Lisbeth Jensen / Mads Chr. Jensen (Nykøbing M)

 

327 16:00 DD 45+ 5. Sannie Kaltoft (HVT) / Mona Slothuus (Lyngby)

  1. Linda Pop Pedersen (HIK) / Helle Jensen (SIF)

 

325 16:00 HS 50+ 28. Torsten Ballisager (Lyngby)

  1. Peter Biltoft-Jensen (ATK)

 

326 16:00 DD 45+ 3. Henriette Laursen / Ann-Louise Sølver Pedersen (Rødovre)

  1. Lene Elsborg Hansen / Dorte Ruskol (HVT)

 

324 16:00 HS 50+ 20. Nils Daugaard (ATK)

  1. Erik Eibye (Risskov)

 

323 16:00 HS 50+ 9. Peter Iversen (Gentofte)

  1. Lars Gylstorff (Lyngby)

 

322 16:00 HS 50+ 1. Steen Elsborg (ATK)

  1. Henrik Brabrand (KB)

 

321 16:00 DS 35+ 3. Mette Rytsel (KTK)

  1. Gitte Wittenburg Lotz (Birkerød)

 

319 17:15 HS 60+ Kval. 2. Peter Haase (Farum)

  1. Jan Folkerman (Aars)

 

320 17:15 DS 35+ 1. Anja Kostecki (Roskilde)

  1. Maj-Britt Quitzau (Ølstykke)

 

328 17:15 MD 50+ 1. Annette Nederby (Espergærde) / Henrik Løchte (Lyngby)

  1. Marianne Wier / Michael Ask (Birkerød)

 

329 17:15 MD 50+ 3. Tonny Lillholm (Nivå/Kokkedal) / Helene Bech-Bang (HRT)

  1. Lisbeth Karina Svendsen (HVT) / Thomas Høeg-Jensen (Taarbæk)

 

332 17:15 MD 55+ 1. Lene Bering / Peter Knap (HIK)

  1. Janne Rylander / Claus Jørgensen (Frederikssund)

 

333 17:15 MD 55+ 3. Pernille Skjøt / Anders Jacobsen (HVT)

  1. Liss Rasmussen (ATK) / Flemming Nielsen (Langeskov)

 

334 17:15 MD 55+ 5. Gitte Schou / Jesper Schou Nielsen (Bagsværd)

  1. Kirsten Wæver / Charles Lundqvist (ATK)

 

331 18:45 MD 50+ 7. Anja Biltoft-Jensen / Peter Biltoft-Jensen (ATK)

  1. Anni Michelsen / Erik Eibye (Risskov)

 

335 18:45 MD 40+ 1. Janne Theilgaard / Kim Hansen (Hillerød)

  1. Louise Bøttner / Christian Franke (HIK)

 

336 18:45 MD 40+ 3. Helen Hansen / Michael Rasmussen (HRT)

  1. Ulla Egelund / Jesper Friese (Frederikssund)

 

337 18:45 MD 40+ 5. Ann-Birgitte Holm Gregersen / Morten Holm Gregersen (VST)

  1. Charlotte Gallina / Jonas Allentoft (HVT)

 

338 18:45 MD 40+ 7. Gitte Wittenburg Lotz (Birkerød) / Paul Trumble (Holte)

  1. Estelle Dehn-Christoffersen (Dragør) / Gerald Dehn-Jensen (HIK)