Det bliver en stor dag i dag! – hele 39 kampe er på programmet.

5 RTKere skal i aktion – og Carl Toft ligger oven i købet ud! Kom og hep på Carl, der fortjener stor opbakning.

RTKernes kampe er nedenfor listet med fed.

Mange gode spillere skal i ilden i dag. Rigtigt mange – det bliver et overflødighedshorn af god tennis.

Her kommer fire anbefalinger (ud over RTK-kampene) til matcher, som er værd at se. Anbefalingerne kommer i tidsmæssig rækkefølge – og ikke efter prioritet (der ER altså mange gode kampe på programmet!):

1)HS50+ kl. 16.15: Elsborg, ATK-Gylstorff, Lyngby bliver spændende. Personligt tror jeg klart mest på Elsborg, men Gylstorff har vist gode takter. Forleden var han dog ikke uheldig mod Peter Iversen, der skadet måtte trække sig. Kampen afslørede, som jeg så det, at Gylstorff, der er en glimrende, spiller med rigtigt kraftfulde slag (især forhånden) og en udmærket serv, fik problemer, hvis duellerne blev for lange. Desuden er Iversen ikke i besiddelsen af den offensiv, som Elsborg kan lægge for dagen, så det bliver svært for Gylstorff…Det bliver spændende at se…

2)DS45+ kl. 16.15: Gallina, HVT-Trier, Albertslund bliver spændende – fordi de i spillestil minder lidt om hinanden. Kraftfulde slag er de i besiddelse af. I sidste kamp mødte Gallina en spiller, Gregersen, der er en glimrende løber og med pæne, flotte slag og blik for spillet. Men hun har ikke Triers hårde slag – men så netop til gengæld måske et bedre bevægelsesmønster…. Hvordan reagerer Gallina, når hun nu møder en lidt anderledes spillertype? Kan hun holde Trier fra fadet? Får Trier i det hele taget lov til at trykke løs? Hvem bliver ”etter på bolden”? …. Interessant opgør…

3)MD55+ kl. 17.30: Nørby, Hjørring/Brink Lund, Fruens Bøge- Clausen,Hvidovre/Thrane, Greve bliver sjovt at se, fordi Clausen og Thrane er spillere, der gentagne gange har gjort det godt i turneringer som bla. Old Vikings. Clausen er en glimrende double-spiller med styrke især i flugtspillet. Bentøjet er ikke helt, hvad det har været – så kan han løbe boldene op fra Nørby/Brink Lund? Lund skyder hårdt, mens Nørby er den durkdrevne spiller, der med en feltherrers overblik dirigere rundt med brikkerne på brættet. Går han også det i dag onsdag? Jeg tror det. Spændende bliver det ikke i sportsligt forstand – dertil tror jeg Nørby/Lund er alt for stærke, men prøv og nyd, hvor godt tennis kan spilles…..

4) HD50+ kl. 18.45: Henrik Brabrand (KB) / Lars Berno Hansen (VST)-Lars Gylstorff (Lyngby) / Erik Eibye (Risskov) bliver spændende fordi, jeg tror det kan blive en meget lige kamp, hvor de står godt til hinanden. Det er begrænset, hvor meget jeg har set de to par, men der bliver angiveligt knald på, når Gylstorff svinger forhånden og Berno går ind oppe ved nettet… spændende…

 

Dagens program er:

 

501 10:00 HS 70+ 1. Bent Ingevold (HIK)

  1. Carl Toft (Roskilde)

 

502 10:00 HS 70+ 5. Robert Schwencke (HIK)

  1. Hans Mondrup (HIK)

 

503 10:00 HS 70+ 9. Steen Egholm (HIK)

  1. Peter Lund (HIK)

 

504 10:00 HS 70+ 14. Ole Wagner Smitt (HIK)

  1. Ole Vildmand Friis (Dragør)

 

505 10:00 HS 75+ 1. Frank Gaba (Fruens Bøge)

  1. Georg Olsen (HVT)

 

513 10:00 HD 75+ 5. Svend Lehmann / Peter Jessen (Herlev)

  1. Niels Hollænder (HIK) / Thyge Christensen (Brabrand)

 

507 11:15 HS 65+ 10. Niels Emery (Aalborg TK)

  1. Per Tuft (VST)

 

508 11:15 HS 65+ 14. Allan Poulsen (Lyngby)

  1. Frans Nørby (Hjørring)

 

510 11:15 DD 70+ 5. Susanne Linde (Hjortekær) / Vivi Bech Grosman (HVT)

  1. Susanne Van Deurs (Gilleleje) / Karen Lybye (HRT)

 

511 11:15 DS 60+ 5. Birgitte Hostrup (Silkeborg)

  1. Ruth Thrane (Greve)

 

514 11:15 HD 80+ 3. Max Bendixen (Odder) / Knud Nielsen (Greve)

  1. Jørgen Sundstrup (KTK) / Jørgen Ravn (Nærum)

 

512 12:30 HD 75+ 3. René Anneberg (Holte) / Erik Kornbeck (Hillerød)

  1. Carl-Johan Pedersen (Herlev) / Jørgen Ludvigsen (Greve)

 

516 12:30 HD 65+ 5. Hans Nyholm-Larsen / Jørgen Madsen (Jyllinge)

  1. Sven Larsson (HRT) / Søren Smedegaard (HIK)

 

506 15:00 HS 65+ 5. Jørn Harder (Århus 1900)

  1. Erik Bredahl (Aalborg TK)

 

201 15:00 HS 35+ 1. Christian Svanning Mikkelsen (HIK)

  1. Kim Sverbæk (Roskilde)

 

532 15:00 MD 70+ 1. Grete Steenberg (Solrød) / Frank Gaba (Fruens Bøge)

  1. Lis Schultz-Møller (Farum) / Ole Wagner Smitt (HIK)

 

533 15:00 MD 70+ 3. Lizzi Larsen / Bent Ingevold (HIK)

  1. Gerda Damsgaard / Bent Axel Olesen (Aalborg TK)

 

534 15:00 MD 70+ 5. Susanne Van Deurs (Gilleleje) / Ole Vildmand Friis (Dragør)

  1. Lone Bech / Bjørn Bech (HIK)

 

535 15:00 MD 70+ 7. Vivi Bech Grosman / Mogens Drehn (HVT)

  1. Lisbet Heine / Peter Lund (HIK)

 

509 15:00 DD 65+ 5. Lis Birkdal / Inge Hyllested (SIF)

  1. Elisabeth Lindberg / Jette Steinmetz (KB)

 

611 16:15 DD 60+ 3. Agnete Lorentsen (Skørping) / Lisbeth Jensen (Nykøbing M)

  1. Gitte Faber (Nærum) / Birgit Carlsen (Århus 1900)

 

517 16:15 HS 50+ 1. Steen Elsborg (ATK)

  1. Lars Gylstorff (Lyngby)

 

518 16:15 HS 50+ 24. Erik Eibye (Risskov)

  1. Peter Biltoft-Jensen (ATK)

 

519 16:15 DS 45+ 1. Charlotte Jacobsen (TIK)

  1. Isamarie Sørensen (Helsingør)

 

523 16:15 DS 55+ 1. Birgit Brink Lund (Fruens Bøge)

  1. Birthe Henriksen (ATK)

 

520 16:15 DS 45+ 5. Charlotte Gallina (HVT)

  1. Sidse Trier (Albertslund)

 

515 16:15 HD 65+ 3. Ebbe Wagner Smitt / Peter Uldall (Gentofte)

  1. Erik Bredahl / Niels Emery (Aalborg TK)

 

521 17:30 DS 50+ 1. Annette Nederby (Espergærde)

  1. Helle Sehested (VST)

 

527 17:30 MD 55+ 7. Ruth Thrane (Greve) / Jesper Clausen (Hvidovre)

  1. Birgit Brink Lund (Fruens Bøge) / Frans Nørby (Hjørring)

 

522 17:30 DS 50+ 5. Anja Biltoft-Jensen (ATK)

  1. Mona Slothuus (Lyngby)

 

524 17:30 DS 55+ 10. Liss Rasmussen (ATK)

  1. Solveig Kaas (Roskilde)

 

525 17:30 DS 55+ 14. Kirsten Wæver (ATK)

  1. Janne Rylander (Frederikssund)

 

526 17:30 HS 60+ 14. Jan Folkerman (Aars)

  1. Henrik Løchte (Lyngby)

 

528 17:30 HD 50+ 1. Steen Elsborg / Thomas Søbirk Petersen (ATK)

  1. Erik Tormod / Steen Høybye Mortensen (Lyngby)

 

529 18:45 HD 50+ 12. Henrik Brabrand (KB) / Lars Berno Hansen (VST)

  1. Lars Gylstorff (Lyngby) / Erik Eibye (Risskov)

 

530 18:45 HD 55+ 1. Thomas Kønigsfeldt (Vedbæk) / Peter Knap (HIK)

  1. Kurt Jensen (Roskilde) / Jesper Clausen (Hvidovre)

 

531 18:45 HD 55+ 5. Jesper Schou Nielsen (Bagsværd) / Kim Borenhoff (Roskilde)

  1. Christian Risager (Hillerød) / Hans Henrik Wengel (Vedbæk)

 

613 18:45 DD 45+ 1. Charlotte Jacobsen (TIK) / Charlotte Gallina (HVT)

  1. Lene Elsborg Hansen / Dorte Ruskol (HVT)

 

614 18:45 DD 45+ 5. Sannie Kaltoft (HVT) / Mona Slothuus (Lyngby)

  1. Sidse Trier (Albertslund) / Lisbet Groes (Birkerød)

Kom ned på Dr. Sofiesvej og se SUPER-TENNIS!

Morten Lyebalk, Presseansvarlig ved DM