I dag er det store doubledag. Så har du brug for at få finpudset din forståelse for doublespillets facetter, så har du rig mulighed for det på Dr. Sofiesvej i dag: 32 doublekampe vil nemlig blive afviklet.

Flere RTKere skal i aktion – 4 af slagsen – Første RTKer i ilden er ligesom i går, Carl Toft, der med makker Svend Erik Jørgensen, HVT, skal forsøge sig. De kommer på en hård opgave kl. 10.00. Se med.

Der er også RTKere i ilden senere:

Kl. 16.15 (Solveig Kaas/Anne Casals i DD50+)

Kl. 17.30 (Gary Banta/Peter Karlsen i HD45+) samt

Kl.18.45 (Kurt Jensen/Anne Casals i MD50+)

– Kom og støt dem!

 

Torsdagens program er:

 

601 10:00 HD 75+ 1. Per Krogh / Niels Thiesen (Lyngby)

  1. René Anneberg (Holte) / Erik Kornbeck (Hillerød)

 

602 10:00 HD 75+ 6. Niels Hollænder (HIK) / Thyge Christensen (Brabrand)

  1. Allan Sander (HIK) / Frank Gaba (Fruens Bøge)

 

609 10:00 HD 65+ 6. Sven Larsson (HRT) / Søren Smedegaard (HIK)

  1. Frans Nørby (Hjørring) / Per Tuft (VST)

 

605 10:00 HD 70+ 1. Bent Ingevold / Bjørn Bech (HIK)

  1. Svend Erik Jørgensen (HVT) / Carl Toft (Roskilde)

 

606 10:00 HD 70+ 5. Hans Mondrup / Klaus Berthelsen (HIK)

  1. Esben Thielsen (Birkerød) / Steen Egholm (HIK)

 

604 10:00 DD 70+ 6. Susanne Van Deurs (Gilleleje) / Karen Lybye (HRT)

  1. Lisbet Heine / Lizzi Larsen (HIK)

 

603 11:15 DD 70+ 1. Helene Achilles Sørensen / Marianne Novrup (Holte)

  1. Ellen Lindegaard (Vedbæk) / Vibeke Bendix (HIK)

 

608 11:15 DD 65+ 5. Lis Birkdal / Inge Hyllested (SIF)

  1. Dorte Popenda / Birgit Skovgaard (ALTS)

 

624 12:30 MD 70+ 1. Grete Steenberg (Solrød) / Frank Gaba (Fruens Bøge)

  1. Lizzi Larsen / Bent Ingevold (HIK)

 

629 13:45 MD 60+ 3. Birgitte Hostrup (Silkeborg) / Flemming Paulsen (Odder)

  1. Malgorzata Nielsen (Lyngby) / Søren Smedegaard (HIK)

 

626 13:45 MD 65+ 1. Benedikte Braae / Sven Larsson (HRT)

  1. Birgitte Kobberbøl-Jensen (B93) / Allan Seemann (Greve)

 

625 13:45 MD 70+ 6. Lone Bech / Bjørn Bech (HIK)

  1. Lisbet Heine / Peter Lund (HIK)

 

619 16:15 DD 35+ 1. Karina Stoltze / Estelle Dehn-Christoffersen (Dragør)

  1. Ann-Birgitte Holm Gregersen (VST) / Mette Rytsel (KTK)

 

615 16:15 HD 45+ 1. Peter Biltoft-Jensen / Joakim Groth (ATK)

  1. Kim Jensen / Claus Møller Petersen (KB)

 

620 16:15 DD 35+ 5. Marianne Wier (Birkerød) / Gitte Wittenburg Lotz (Holte)

  1. Janne Theilgaard / Pernille Lindhard V. Wallfeld (Hillerød)

 

621 16:15 DD 50+ 1. Annette Nederby (Espergærde) / Isamarie Sørensen (Helsingør)

  1. Astrid Weltzer (Frederikssund) / Vibe Rud (Hillerød)

 

622 16:15 DD 50+ 3. Anja Biltoft-Jensen / Birthe Henriksen (ATK)

  1. Solveig Kaas / Anne Casals (Roskilde)

 

623 16:15 HD 65+ 1. Jørn Harder (Århus 1900) / Jens Hertz (HIK)

  1. Ebbe Wagner Smitt / Peter Uldall (Gentofte)

 

610 16:15 DD 60+ 1. Malgorzata Nielsen (Lyngby) / Benedikte Braae (HRT)

  1. Anne Jørgensen / Mette Kastberg (Espergærde)

 

614 17:30 DD 45+ 5. Sannie Kaltoft (HVT) / Mona Slothuus (Lyngby)

  1. Sidse Trier (Albertslund) / Lisbet Groes (Birkerød)

 

529 17:30 HD 50+ 12. Henrik Brabrand (KB) / Lars Berno Hansen (VST)

  1. Lars Gylstorff (Lyngby) / Erik Eibye (Risskov)

 

616 17:30 HD 45+ 3. Gary Banta / Peter Karlsen (Roskilde)

  1. Stefan Ravnholt / Christen Nicolaj Gregersen (ATK)

 

612 17:30 HD 60+ 3. Jens Brodersen (Taarbæk) / Henrik Hedegaard Christiansen (Lyngby)

  1. Hans Peter Michaelsen / Tom Christensen (KB)

 

627 17:30 MD 65+ 6. Karin Schneider (KB) / Jens Kaiser Nielsen (Taarbæk)

  1. Birgit Skovgaard (ALTS) / Allan Poulsen (Lyngby)

 

630 17:30 MD 55+ 5. Gitte Schou / Jesper Schou Nielsen (Bagsværd)

  1. Birgit Brink Lund (Fruens Bøge) / Frans Nørby (Hjørring)

 

631 18:45 MD 55+ 1. Lene Bering / Peter Knap (HIK)

  1. Pernille Skjøt / Anders Jacobsen (HVT)

 

632 18:45 MD 50+ 1. Annette Nederby (Espergærde) / Henrik Løchte (Lyngby)

  1. Helene Bech-Bang (HRT) / Tonny Lillholm (Nivå/Kokkedal)

 

633 18:45 MD 50+ 6. Anne Casals / Kurt Jensen (Roskilde)

  1. Anja Biltoft-Jensen / Peter Biltoft-Jensen (ATK)

 

628 18:45 MD 60+ 1. Birgit Carlsen / Jørn Harder (Århus 1900)

  1. Inger Kristensen / Jan Folkerman (Aars)

 

635 18:45 MD 45+ 3. Sannie Kaltoft / Henrik Kaltoft (HVT)

  1. Lisbet Groes / Nils Trier (Birkerød)

 

636 18:45 MD 40+ 1. Janne Theilgaard / Kim Hansen (Hillerød)

  1. Ulla Egelund / Jesper Friese (Frederikssund)

 

637 18:45 MD 40+ 6. Charlotte Gallina / Jonas Allentoft (HVT)

  1. Estelle Dehn-Christoffersen (Dragør) / Gerald Dehn-Jensen (HIK)

 

God kamp til Alle!

 

Morten Lyebalk, Presseansvarlig ifm. DM 2015