Dato 2/5-2012

Som det fremgik af formandens tale til søndagens standerhejsning, har RTK for første gang i mange (læs: Rigtig mange) år haft en juniorspiller med til en landsholdssamling.

Mille Elsborg blev udtaget af DTF – Dansk Tennis Forbund – til landsholdssamling for U12 i Kolding den 27-29.april 2012. Temaet er forberedelse til ude sæsonen.

Mille brugte yderligere april måned på at forberede sig til udendørssæsonens første udendørs turneringer ved at være afsted på Wozniacki camp og Elite Camp hos TCO i Odense. Til E-Boks open – WTA turneringen med Caroline Wozniacki som 1. seedet, var Mille inde og spille opvisningskamp inden semifinalerne gik i gang. En kæmpe oplevelse for 9-årige Mille, at spille foran op mod 1000 tilskuere.

Ydermere kan nævnes at sponsor-arrangementet der løb af stablen 30. marts, hvor Kenneth Carlsen var med, kastede 6 sponsorater af sig. Tak til Atek A/S, Georg Fischer A/S, Malou CPH, Roskilde Bilhandel, Dom Apotek, og White Sport.

Mille er sammen med Ditte Pallesen to af klubbens talentfulde unge, som supplerer hinanden godt, og i en tidlig alder har fået en indarbejdet en fantastisk flot teknik.

Vi glæder os til at følge RTKs juniorer henover sommeren!