Roskilde Kommune og Roskilde Idræts Union holdte i fredags den 26 januar sin store årlige sportsevent i Roskilde Kongrescenter. En lang række sportsfolk fra Roskilde blev hyldet for mange store mesterskaber, ligesom byens mange talenter, der modtager kommunens talentstøtte, blev præsenteret.

Fra RTK blev Mille Elsborg hyldet på scenen som en byens talenter

Fra RTK blev endvidere følgende spillere hyldet for deres danske mesterskaber:

  • Solveig Kaas blev hædret for sit danske mesterskab i single i 60+ rækken efter en flot finalesejr over Gitte Faber fra Nærum med cifrene 6/4, 6/3
  • Anja Kostecki blev hædret for sit danske mesterskab ligeledes i single i 45+ rækken, hvor hun besejrede Gitte Wittenburg fra Holte med de sikre cifre 6/1, 6/2
  • Carl Toft blev hædret for sit danske mesterskab i double i 75+ rækken, hvor han sammen med Svend Erik Jørgensen fra Hareskov-Værløse Tennisklub  besejrede Peter Lund og Niels Hollænder fra HIK med de tætte cifre 7/5, 5/7, 10/7

Solveig og Anja blev senere begge udtaget til det danske veteranlandshold,  hvor det til de nordiske mesterskaber blev til en guldmedalje til Solveig og en sølvmedalje til Anja

RTK var udover prismodtagerne repræsenteret af klubbens formand, Jan Winther, og hans hustru Helle, klubbens næstformand Hans Chr. Stigaard, formand for Torsdagstennis, Lasse Byberg, samt Milles mor, Pia, ved det flotte arrangement. Det lykkedes bl.a. Jan og HC at få en god snak med borgmester Joy Mogensen og den nye formand for kultur- og idrætsudvalget, Claus Larsen.

Hans Chr Stigaard