Emil Bødker stopper nu som klubchef i Roskilde Tennis Klub efter 3½ år på posten. Emil har fået jobbet som udviklingskonsulent i Dansk Tennis Forbund og får til opgave at være med til at hjælpe Danmarks tennisklubber, primært på Sjælland.

Emil tiltræder i sit nye job 1. december 2016.

Dansk Tennis Forbund får dermed en ny medarbejder, der har rod ude i klubberne og har erfaring både som træner og administrativ medarbejder i Kolding, Dragør og senest her hos os i Roskilde.

”Vi står foran en kæmpe opgave i dansk tennis både i forhold til klubudvikling og med at få flere tennisspillere overalt i Danmark efter en række år med nedgang. Den opgave skal Emil som udviklingskonsulent være med til at løse, og jeg er sikker på, at Dansk Tennis Forbund har fundet den rigtige mand til jobbet, siger RTK’s formand, Jan Winther, der samtidig selv er kasserer i DTF og den i DTF’s bestyrelse, der har stået i spidsen for udarbejdelsen af en vision for dansk tennis de næste fire år. En vision, som også rummer en række andre områder, som skal udvikles.

IMG_1582Dygtig mand skulle videre

Jan har ikke selv været med til at ansætte Emil i DTF – Jans position begge steder skaber dog glæde det ene sted og udfordringer det andet.

”Vi har været glade for at have Emil i Roskilde, men han er så dygtig, at vi hele tiden har vidst, at på et tidspunkt, så skulle han videre. Jeg er bare glad for, at Emil fremover skal være med til at udvikle alle klubber i Danmark”, siger Jan Winther.
Emils nye titel bliver udviklingskonsulent, og han regner med, at han kan tage mange erfaringer fra Roskilde med ud til andre klubber.

Foregangsklub – og forbedringsområder

”Roskilde Tennis Klub er et godt eksempel for andre klubber inden for en række områder, som vi kan være stolte af. Vi tilbyder blandt andet træning og aktiviteter med høj kvalitet og med rigtig stort deltagerantal. Turene til Båstad og Mallorca, tematræning og andre arrangementer bliver udsolgt temmelig hurtigt. Vi har en rigtig god hjemmeside, styr på Facebook og nyhedsbreve, der gør, at medlemmerne bliver godt informerede, og det bliver vi belønnet for med pæne deltagerantal”, siger Emil, der dog også kan pege på områder, hvor vi kan blive bedre.

”Som alle andre klubber har Roskilde også masser af ting, vi kan gøre bedre. Der er også områder, hvor jeg selv kunne have været med til at gøre mere, fx omkring hvervning af frivillige til igangsætning af nye initiativer, for vi er meget afhængige af enkelte frivillige, der laver nogle af klubbens vigtigste aktiviteter, udvikling af strategier for flere af klubbens områder og nøje beskrevne opgaver, så vi har nemmere ved at overlevere mellem hinanden”.

Spilletid på banen

Emil fortsætter som almindeligt medlem i RTK og glæder sig faktisk til at spille i klubben. Det har der ikke været meget tid til i de forløbne år.

”Det må ikke misforstås, for jeg har været glad for mit job i Roskilde, men jeg glæder mig til at komme på banerne bare for at spille, for det har jeg virkelig savnet”, siger Emil, der også har sin far Jan og sin kæreste Kristina spillende i klubben.

På billedet er det Emil til højre sammen med cheftræner-kollega i RTK, Kim Sverbæk.

Læs mere: Midlertidig afløser for klubchefen fundet.

Læs mere: Nyheden på DTF’s hjemmeside – “Ny udviklingskonsulent – direktøren er på vej