Her kommer et nyhedsbrev fra formand Peter Madsen:

Solen skinner, banerne er gode og der er masser af muligheder for at melde sig til aktiviteter. Heldigvis er der fortsat et højt aktivitetsniveau i RTK og med de initiativer, der er på vej, kan vi se frem til endnu flere frem mod 2021, hvor antallet af arrangementer og mulighed for at spille sikkert vil eksplodere.

 

RTK 100 år – lige om lidt

I 2021 fejrer Roskilde Tennis Klub 100-års jubilæum, og et nedsat jubilæumsudvalg er i fuld gang med planlægningen. Første fase går ud på at indsamle flest mulige ideer til, hvad der skal ske i 2021. Der kommer en reception på dagen den 21. februar – og der kommer også en stor jubilæumsfest lørdag den 24. april 2021.

Men derudover håber vi på, at der er lyst og vilje blandt medlemmerne til at lave mange andre arrangementer – for alle aldersgrupper på alle niveauer over hele året, både sommer og vinter. Vi vil meget gerne have, at alle oplever RTK´s 100-års jubilæum som noget, man kan huske mange år ud i fremtiden.

Her finder du mere information – blandt andet med mulighed for, at du selv kan sende ideer til jubilæumsudvalget.

 

Nyt lys og ønske om ekstra baner

De næste to år frem mod jubilæet bliver dog også begivenhedsrige. Det tør jeg godt love, for både vi i bestyrelsen samt vores forskellige udvalg har mange gode projekter i gang.

Når vi går indendørs igen, så bliver det med nyt og forbedret lys på banerne. Anlægsudvalget har sammen med kommunen og nogle elektrikere planlagt opsætningen, der finder sted i midten af august og som derfor bliver klar til indendørssæsonen.

Samtidig arbejder vi os frem mod en udvidelse af hallen, som vi håber kan blive en realitet i løbet af de næste år. Vores haludvalg er blevet udvidet med tre ekstra medlemmer – herunder en repræsentant for Svogerslev Tennisklub, som også har en stor interesse i, at vi har baner nok til både fuldtidsmedlemmer og dem, der alene er RTK-aktive om vinteren.

De ekstra 1-2 baner er dog ikke noget, vi konkret har i hånden endnu. Der skal arbejdes grundigt – ikke mindst med finansieringen – før et projekt er på plads. Ønsket om at skaffe mere haltid om vinteren er imidlertid stort fra mange medlemmer. Derfor iværksætter vi i den kommende vinter nogle ekstra tiltag for at give flere medlemmer mulighed for at spille.

 

Flere tider på hverdagsaftenener + ledige kontrakttimer

Vores faste kontrakttimer sikrer, at vi som klub har en fast indtægt at regne med, og desuden har mange grupperinger en fast bane en morgen/formiddag eller en aften i løbet af ugen. Mandag til torsdag har vi også nogle enkelte baner til fritegning, men for få til at øvrige medlemmer oplever, at de godt kan komme til at spille på en hverdagsaften. I den kommende sæson har vi derfor valgt på forhånd at aflyse to spilledage for alle med kontrakttimer mellem kl. 18 og 21. Disse aflysninger er placeret uden for ferierne mellem 1. oktober og 31. marts – og på den måde frigiver det 2-3 baner til fritegning, fordelt på forskellige dage og tidspunkter hver uge i hele indendørssæsonen. Vi håber, at disse tider bliver populære og bliver booket af spillere, der i dag ikke er med i en gruppe med en kontraktbane.

Og når jeg nu er ved det. Skulle der være nogen, der har interesse i en fast banetime, er der nogle frie timer, der kan bookes til kontrakttimer. Det drejer sig om følgende tidspunkter:

  • Onsdag kl. 21-22
  • Fredag kl. 8-10
  • Lørdag kl. 8-9

+ hverdage inden kl. 9 + mellem 11 og 15.

Her kan du se ventelisten + hvordan du selv kommer i betragtning til en fast banetime.

 

Ekstra billigtimer kl. 12-15 og lørdag-søndag efter kl. 19

Som et ekstra tiltag for at udnytte de nuværende fire baner ekstra godt har bestyrelsen besluttet at nedsætte prisen for en banetime til 50 kr. på tidspunkter, hvor der i dag er ledig kapacitet. Det er mandag-fredag kl. 12-15 samt lørdag og søndag efter kl. 19. I forvejen er det billigtid før kl. 8 og efter kl. 22 på hverdage. Prisen er nedsat fra 86 kr. til 50 kr. Mandag-torsdag kl. 18-22 er prisen 134 kr. pr. time.

Vi håber, at ”billigtimerne” vil betyde, at flere vil finde det attraktivt at spille på disse ”ydertidspunkter” og dermed skaffe mere plads i spidsbelastningsperioderne.

Nye spillere skal gerne opleve, at de kan komme til at spille indendørs, når de bliver helårsmedlemmer. Ud over disse initiativer så var der sidste år også færre turneringer/holdkampe, så det var meget få weekenddage, hvor det var svært at få en bane. Vi har i den kommende sæson fortsat skumtennis i kommunale haller – også det er med til at sikre flere fritegningstimer i vores egen hal.

 

Nye medlemmer – kom og vær med

Apropos nye medlemmer så har vi i løbet af foråret fået et væld af nye medlemmer – mange voksne er kommet via begynderudvalgets meget succesfulde majkampagne, men der er også mange medlemmer, der melder sig ind uden om kampagnen. Det gælder også mange børn.

Kunsten er nu at få alle disse nye medlemmer til at føle sig tilrette i klubben – og få dem til at få øje på vores aktiviteter. For mange er det en overvindelse at skulle melde sig til et arrangement eller i det hele taget dukke op til en fælles aktivitet, for hvad nu hvis, de andre er meget bedre end mig…

Jeg kan ikke sige det tydeligt nok, men kom og vær med! Vi prøver at favne alle aldre og spilleniveauer – og sikre, at arrangementerne enten er for alle eller er lavet, så det tydeligt fremgår, hvem der kan være med. Der skal være noget for begynderne – og for de stærke, og der skal være arrangementer, der ”kitter” os sammen på kryds og tværs. Husk derfor Tirsdags-, Torsdags- og Søndagstennis, motionistturneringer, udfordringslisten, klubmesterskaber, pizzatennis for teenagere, sommerfest- og camps for juniorer, drop in for voksne og drop in for børn og… Find information om alle klubbens aktiviteter på hjemmesiden.

 

Vanding af baner

Vores udendørs baner kræver vanding for at være gode at spille på. Det gælder ekstra i tørre perioder, men faktisk skal man stort set altid vande banen før spil. Undtagelsen er, hvis det lige har regnet. Vi kan se, at mange spiller uden først at vande banen eller bare ”sjat-vander” lidt. Det er ikke godt for banen, og det er faktisk heller ikke godt for hverken klubben eller vores naboer. Vi vil nemlig gerne have, at tennisgruset bliver på banen og ikke blæser væk.

Derfor har vi nu – i samråd med naboerne på Dr. Sofies Vej og kommunen – sat gang i en oplysningskampagne omkring vanding. Vand grundigt – også bag baglinjen, inden I skal i gang med at spille, og du må også meget gerne vande efter spil, hvis det er en tør periode, og der ikke kommer nogen bagefter.

Der kommer snart skilte på alle baner, der skal minde om vanding. Desuden er anlægsudvalget og vores banemand Kurt Jensen i gang med at finde ekstra læhegn, som vi som et forsøg sætter op for at se, om de kan holde på noget af gruset, når det blæser.

Endelig arbejder vi på at få Fors til at sætte mere tryk på vandet, så det går hurtigere, når flere baner vandes samtidig.

 

Webshop, erhvervsklub og sponsor-synlighed

Mangler du bolde at spille med eller trænger du til et par nye shorts eller en træningsdragt, så kan du finde det på en ny webshop, der er etableret hos Sport Direct på Navervej i Roskilde. Her har vi fået forhandlet os frem til nogle gode priser, der godt kan konkurrere med at bestille hjem på internationale bold-hjemmesider.

Tøjet er med RTK-logo – og du kan få sat dit eget navn på.

Samtidig med dette, arbejder vi også med at synliggøre os ekstra for nye sponsorer, og der er ved at blive etableret en erhvervsklub, der kombinerer samvær med tennistræning og andre tennisaktiviteter og som er med til at støtte de talenter i klubben, der hver uge arbejder hårdt og intensivt på at blive bedre og klare sig godt til turneringer. Det er ret spændende, det vores trænerteam, juniorudvalget, sponsorudvalget og vores næstformand Anja Kostecki har gang i. Så sig endelig til, hvis du har interesse i at deltage i erhvervsklubben eller blive synlig som sponsor for vores godt 950 medlemmer.

Her kan du læse mere om webshop.

Her kan du læse mere om erhvervsklub og sponsormuligheder.

 

Opdaterede regler for tilskud til turneringer

I forhold til de medlemmer, der tager rundt og spiller turneringer, så har vi i bestyrelsen opdateret reglerne for tilskud samt reglerne for spillerlicenser. Klubben vil meget gerne animere til, at så mange spillere som muligt – både børn og voksne – spiller turneringskampe. Derfor betaler klubben 50 procent af gebyret ved deltagelse i op til otte turneringer. Klubben betaler samtidig en Dansk Tennis Forbund licens til alle spillere, der spiller på hold, hvor der er krav om licens. Det drejer sig om spillere fra Elitedivisionen og 1. division + juniorhold i DTF-regi. Alle øvrige spillere betaler selv licens. De fleste, der ”bare” spiller holdkampe, har ikke brug for en licens, men dem, der spiller turneringskampe, har fordel ved at have en licens.

Her finder du reglerne for licens og tilskud – plus anvisning på, hvordan du får støtte.

 

Frivillighedsfest til vinter

Vi har rigtig mange frivillige i Roskilde Tennis Klub. Uden jer kunne vi ikke drive aktiviteter, styre holdkampe og turneringer. Vi havde håbet at kunne samle rigtig mange til en fest her i juni, men der sker så meget andet om sommeren, så vi har nu besluttet i stedet at holde et frivillighedsarrangement i løbet af vinteren. Det hører I mere om, når vi har fastsat en dato.

 

Tilbage er kun at sige rigtig god sommer til alle i Roskilde Tennis Klub!

Hold øje med klubbens aktiviteter på hjemmesiden. Har du noget på hjerte, så tag fat i en af os fra bestyrelsen eller en af vores ansatte.

Her finder du bestyrelsen.

Her finder du klubbens ansatte.

Peter Madsen, formand for Roskilde Tennis Klub