RTK holder næsten hvert år indendørs klubmesterskaber for alle seniorer (de ældste juniorer kunne også være med). Alle rækker er niveauinddelt, så både de allerbedste og nybegynderne kunne være med. Der er også rækker for veteraner.

I 2019 bliver klubmesterskaberne afholdt på følgende dage:

  • Lørdag den 16. marts – singler i 40+, 50+ og 60+ (indledende kampe til og med semifinaler)
  • Søndag den 17. marts – singler i A, B og C rækkerne (indledende kampe til og med semifinaler)
  • Lørdag den 23. marts – doubler i alle rækker (indledende kampe til og med semifinaler)
  • Søndag den 24. marts – ekstra dag for doubler i alle rækker, hvis der skal afvikles en playoff-holdkamp om lørdagen
  • Lørdag den 30. marts – finaledag i alle rækker

Der spilles i år i følgende rækker:

  • Single senior herrer og damer, række A, B og C
  • Single 40+ herrer og damer
  • Single 50+ herrer og damer
  • Single 60+ herrer
  • Herre, dame- og mixdouble A, B og C (i C-rækken kan spillere, der er over 60 år og ikke turneringsspillere, også deltage)

Der kan max være 16 deltagere i en række. Senere tilmeldinger vil blive flyttet eller slettet efter aftale.

A-rækkerne er for 1.-3. holds spillere + spillere fra 40+1 og 50+1 + evt. juniorer.

B-rækkerne er for øvrige veteranholdspillere og stærke motionister.

C-rækkerne er for ikke-holdspillere, almindelige motionister og begyndere.

Hvis der er for få deltagere i enkelte rækker, vil rækker blive slået sammen – eller helt blive sløjfet.

Kampafvikling – nyt format

Kampene afvikles efter Dansk Tennis Forbunds NextGen-regler, det vil sige:

  • Bedst af tre sæt til 4 med tiebreak til 7 ved stillingen 3-3
  • I single spilles partierne som normalt
  • I double spiller man no-add – én afgørende bold ved stillingen 40-40, hvor servemodtager bestemmer lige eller ulige side, i mix serves dog altid til samme køn
  • Både i single og i double spilles med, at bolden i serven gerne må røre nettet. Hvis bolden lander i servefeltet efter at have ramt nettet, er serven derfor god
  • I finalerne spilles kampe som normalt til 6 med tiebreak til 7. Dette gælder alle tre sæt – altså IKKE matchtiebreak til 10 i 3. sæt.

Det er maksimalt tilladt at tilmelde sig i tre rækker.

Kampene skal afvikles på de dage, der er afsat til de enkelte rækker. Er der en dag, du ikke kan spille, skal du derfor ikke melde dig i de rækker, der spiller denne dag.

Alle finalekampe bliver afviklet lørdag den 30. marts – hvis du ikke kan spille denne dag, skal du derfor trække dig på matchbolden i semifinalen.

Skulle der være spørgsmål vedrørende turneringen er man velkommen til at kontakte Steen Lindegaard på aktivitetesudvalget@roskildetennisklub.dk.

  • Tilmelding foregår via fanen “Tilmelding”
  • Tilmeldingsfrist: Fredag den 1. marts 2019
  • Deltagergebyret er 65 kr. pr singlerække og 50 kr. pr doublerække pr. person

Vi håber på at rigtig mange af jer har lyst til at deltage i turneringen og være med til at gøre dette års indendørs klubmesterskaber til en god og levende oplevelse.

Steen Lindegaard

Vi skal prøve at tage hensyn til forbehold, men da der er mange kampe, kan vi ikke garantere, at kampene ikke bliver placeret på disse dage. Der kan ikke være forbehold på finaledagen.

Tilmelding er nu lukket.

 

 

Her kan du se antallet af tilmeldte, efterhånden som de melder sig. Kan du ikke se din egen tilmelding, lige efter du har tilmeldt dig, gå ind på siden igen eller tryk F5 på dit tastatur.

    • Phuong
    • Herredouble B
    • Phi Thanh Vo
    • peter vedel
    • Herresingle 60+
    • Johanna Stenz
    • Damedouble C og 60+
    • Lise Nørgaard
    • Per Kronborg
    • Herresingle 40+
    • Aksel
    • Mixdouble B
    • Karin
    • Jonas Nyrop Vestermann
    • Mixdouble B
    • Annika
    • Martin Madsen
    • Herresingle A
    • Søren K Rasmussen
    • Herredouble B
    • Søren Michaelsen
    • bo halberg
    • Herredouble B
    • Morten BS
    • Marie Hostrup Allerup
    • Damesingle B
    • Damedouble B
    • Anni Nielsen
    • Ellen Grønvald
    • Damedouble B
    • Karen Marie Olsen
    • Torben Nielsen
    • Herresingle 60+
    • Herredouble C og 60+
    • John Sørensen
    • Ellen Grønvald
    • Damesingle 50+
    • Damesingle B
    • Kurt Jensen
    • Herresingle 50+
    • Herredouble A
    • Jacob holmgaard
    • Anni Nielsen
    • Damedouble B
    • Marie Hostrup
    • Charlotte Mikkelsen
    • Damesingle 50+
    • Anni Nielsen
    • Mixdouble B
    • HH Bülow
    • Anni Nielsen
    • Damesingle B
    • Van Phuong Vo
    • Herresingle 50+
    • Bo
    • Mixdouble B
    • Veslemøy
    • Veslemøy Hellem
    • Damesingle 50+
    • Jakob Brysting
    • Herresingle 50+
    • Thor Lykke Sørensen
    • Mixdouble A
    • Ditte Marie Pallesen
    • Inge Nedergaard
    • Damesingle B
    • Marianne Christensen
    • Mixdouble B
    • Jesper Christensen
    • Morten
    • Herresingle 40+
    • Gunvor Rokkjær Jensen
    • Mixdouble B
    • Steen Øgaard Dahl
    • Marie Hostrup Allerup
    • Damesingle B
    • Damesingle 40+
    • Jesper Horn Larsen
    • Mixdouble B
    • Signe Birck Müller
    • Annika Vestermann
    • Damesingle B
    • Damedouble B
    • Inge Nedergaard
    • Bettina Pedersen
    • Damedouble B
    • Gitte Østerby Henningsen
    • Anette Vest
    • Damedouble C og 60+
    • Lotte Hansen
    • Tina Dilling
    • Damedouble B
    • Gitte Martinussen
    • Mixdouble B
    • Søren Rasmussen
    • Jan F. Nielsen
    • Herredouble C og 60+
    • Anders F. Nielsen
    • Pia W Eriksen
    • Mixdouble B
    • Thomas Winthereik
    • Camil Hesse
    • Herresingle 40+
    • Herresingle B
    • Henriette Bremer Nielsen
    • Mixdouble C og 60+
    • Lars Rath
    • Mia Boholdt-Petersen
    • Damesingle B
    • Damedouble B
    • Margit Pedersen
    • Pia W Eriksen
    • Damesingle B
    • Damedouble B
    • Signe B Muller
    • Simon Berthelsen
    • Herresingle A
    • Herredouble A
    • Thor Lykke Sørensen
    • Jonas Nyrop Vestermann
    • Herredouble B
    • Arne Jensen
    • Dorte Rye Jensen
    • Damesingle B
    • Damesingle 50+
    • Charlotte Aaby Smith
    • Damedouble B
    • Janni Tüchsen
    • Damesingle B
    • Veslemøy Hellem
    • Damesingle B
    • Damesingle 40+
    • per Thye Rasmussen
    • Herresingle 60+
    • Herresingle 50+
    • Morten Bune
    • Herresingle 50+
    • Simon Christiansen
    • Herresingle 40+
    • Simon Christiansen
    • Herresingle 60+
    • Helle Michaelsen
    • Damesingle B
    • Damesingle 40+
    • Kasper Billeskov
    • Herresingle 40+
    • Henrik Loft
    • Herresingle 50+
    • Henriette Bremer Nielsen
    • Damedouble C og 60+
    • Tine Skovgaard
    • Peder Andersen
    • Herresingle 40+
    • Herresingle 50+
    • Lars Rath
    • Herresingle 40+
    • Herresingle C
    • Sophia Horne Bang
    • Jonas vestermann
    • Herresingle B
    • Herredouble B
    • Arne Jensen
    • Herresingle 40+
    • Tine Bøegh-Petersen
    • Damedouble B
    • Helle Michaelsen

 

 

 

 

 

 

 

Her skal du indberette dit resultat:

  • Eks. 6-3 6-3

Her er listen over de indberettede resultater:

    • This form does not have any entries yet.

Her kommer program og resultater for klubmesterskaberne indendørs 2019:

Her er programmet for den første spilleweekend 16. og 17. marts og doublekampene 23. marts.

Herre single A

Herre single 40+

Herre single 50+

Herre single 60+

Dame single B

Dame single 50+

Herre double A

Herre double B

Dame double B

Dame double C

Mix double B

Finaleprogram og resultater fra 30. marts 2019.

 

 

 

Her er programmet for klubmesterskaberne indendørs 2018:

 

 

 

Herunder er resultaterne fra 2017:

Herre single A

Herre single B

Herre single veteran 40+

Herre single veteran 50+

Dame single A

Dame single B+C

Herre double B

Dame double A

Dame double B

Mix double A

Mix double B