Hvert år i slutningen af udendørs sæsonen holder RTK klubmesterskaber for voksne. Rækkerne er niveauinddelt, så både de allerbedste og nybegynderne kan være med. Der er også rækker, der er opdelt efter alder (40+, 50+ og 60+).

De ældste juniorer (fra 14 år og opefter) kan også være med.

Klubmesterskaberne 2019 for voksne er for alle voksne (14+) medlemmer. Vi vil gerne have så mange med som muligt, inklusiv vores 60+ medlemmer, medlemmer fra majkampagnen og andre nye i klubben.

Programmet for klubmesterskaberne er tilrettelagt med bestemte tidspunkter for alle kampe – dog kan deltagerne selv kan aftale en tidligere tid i de indledende runder. Se under fanen “Program”.

Her er tidsplanen for kampene i 2019:

  • Indledende runder til og med semifinaler: Weekenderne 31-1 + 7-8. september – spil gerne før, hvis begge parter kan finde et tidspunkt. Spil evt. også efter, hvis du gør det inden næste kamp i programmet. Hvis spillere skal deltage i playoff-kampe den 31. august eller DTF Cup finaler den 1. september, så giv arrangøren besked, så bliver der selvfølgelig taget hensyn til dette.
    Finaler: Lørdag den 14. september – alle finaledeltagere skal kunne spille på finaledagen

Der spilles i følgende rækker:

  • Single senior herrer og damer, række A, B og C
  • Single 40+ herrer og damer
  • Single 50+ herrer og damer
  • Single 60+ B herrer og damer
  • Herre- og damedouble række A, B, C
  • Mixdouble række A, B, C

Niveau:

  • A-rækker er for klubbens bedste spillere, der dagligt optræder på klubbens 1. og 2. hold. Derudover øvrige spillere som har er højt niveau
  • B-rækker er for stærke motionister og veteraner samt spillere, der ligger i periferien af de bedste hold
  • C-rækker er for letøvede og begyndere
  • 60+ B er ikke for de bedste 60+. De må finde nogle andre rækker at tilmelde sig i

Mange tror mange at de aldersbetingede rækker 40+, 50+ og 60+ er meget nemmere end B- og C-rækken – og mange er blevet overrasket.

Tilmeldingsfrist: Onsdag den 21. august 2019.

Der kan maksimalt være 16 deltagere i en række, så vent ikke for længe med at tilmelde jer.

Hvis der er mindre end fire deltagere i en række, aflyses rækken og tilmeldte spillere placeres i andre rækker efter aftale (Gælder dog ikke A-rækkerne).

Deltagergebyr: 60 kr. pr singlerække og 50 kr. pr person pr doublerække – pengene bliver opkrævet via bookingsystemet.

Øvrige fakta omkring turneringens afvikling

  • Det er maksimalt tilladt at tilmelde sig i tre rækker
  • Der spilles med egne bolde frem til finalen, hvor der udleveres bolde
  • Der spilles med match-tie-break som tredje sæt i alle kampe
  • Der spilles med traditionelle point i alle kampe (ikke no-ad)
  • Hvis man møder senere end 15 minutter efter aftalt spilletid, taber man kampen, så husk at give besked, hvis en kamp bliver flyttet
  • Hvis man taber en kamp er man ude af rækken, der er ingen bonus runder
  • Præmier vil, foruden glæden ved titlen, på vanlig vis være smagfulde og nøje udvalgte
  • Ved dårligt vejr… så må I arrangere en ny tid – vi har lagt lidt buffertid ind omkring semifinalerne – finalerne skal dog spilles på dagen
  • Der opkræves ingen tilskuerentre for klubbens medlemmer, så kom endelig og besku de mange intense kampe.

Steen Lindegaard

 

Tilmelding er slut.

Besked til webmaster: Formular 77.

 

 

Her kan du se, hvem der er tilmeldt.

Hvis du ikke kan se din tilmelding, umiddelbart efter du har tilmeldt dig, så gå ind på siden igen eller tryk F5 på dit tastatur.

    • Jakob Holmgaard
    • Herresingle 40+
    • Herredouble A
    • Kurt Jensen
    • Allan von Cotta Poulsen
    • Herresingle B
    • Leander Rudolf
    • Herresingle A
    • Line Correll
    • Damesingle 40+
    • Arne Jensen
    • Herresingle 40+
    • Mixdouble B
    • Line Correll 720
    • Herredouble A
    • Jonas Vestermann 5383
    • Annika Vestermann
    • Damedouble B
    • Olivia Andersen
    • Damesingle B
    • Andreas Schou
    • Herresingle A
    • Jesper Damkjæ
    • Herresingle A
    • Andreas andersen
    • Mixdouble A
    • Christina M. Pedersen 6537
    • Henrik Overgaard
    • Herredouble B
    • Andreas Schou
    • Søren K Rasmussen
    • Mixdouble B
    • Tina Dilling 162
    • Søren K Rasmussen
    • Herredouble B
    • Søren Michaelsen 871
    • Thomas Stilling
    • Herredouble B
    • Tom Damgaard, 7899
    • Signe Jørgensen
    • Damesingle C
    • Gitte Martinussen
    • Mixdouble B
    • Jakob Brysting
    • Van Phuong Vo
    • Herresingle B
    • Herresingle 50+
    • Jan Frederiksen
    • Herresingle C
    • Karen Marie Olsen
    • Damedouble B
    • Ellen Grønvald
    • Jens-Erik Skau
    • Herresingle 60+ B
    • Henrik Overgaard Pedersen
    • Herresingle B
    • Katrine Rafn
    • Damesingle C
    • Mixdouble C
    • Kristian Sieborg 6765
    • Leander Rudolf
    • Mixdouble A
    • Rikke Jensen 6548
    • Mikkel Stigaard
    • Herresingle A
    • bo halberg
    • Herresingle 40+
    • Herresingle 50+
    • Martin Madsen
    • Herresingle A
    • Kim Abildgaard
    • Herresingle A
    • Simon Berthelsen
    • Herresingle A
    • Lisbeth Lyme
    • Damedouble B
    • Line Correll 720
    • Torben Lund
    • Damesingle 50+
    • Brian Nielsen
    • Herresingle 50+
    • Mixdouble B
    • Bente Birk 806
    • Herredouble A
    • Søren Helt Jessen 5548
    • Lisbeth Lyme
    • Damesingle B
    • Iben Lyme
    • Damesingle A
    • Damesingle B
    • Erik veidorf
    • Herresingle A
    • Herredouble A
    • Tomas møller
    • Christina Monrad Pedersen
    • Damesingle A
    • Jacob Torfing
    • Herredouble B
    • Henrik Kolind 7861
    • Jesper Horn Larsen
    • Herredouble C
    • Thomas Winthereik 6840
    • Aksel Rasmussen
    • Herredouble A
    • Gary Banta
    • Mixdouble B
    • Karin Aagesen
    • Aksel Rasmussen
    • Herredouble A
    • Gary Banta
    • Mixdouble B
    • Karin Aagesen
    • Magnus Thelin
    • Herresingle A
    • wieslaw starzycki
    • Herresingle 50+
    • Herredouble A
    • peter Karlsen
    • Peter Falkenberg
    • Herresingle A
    • Herresingle 40+
    • Søren Peter Elkjær
    • Herresingle 60+ B
    • Thor Lykke Sørensen
    • Herresingle A
    • Herredouble A
    • Simon Berthelsen
    • Kristina Wittus Sørensen
    • Damesingle 40+
    • Damesingle B
    • Mia Boholdt-Petersen
    • Damesingle B
    • Damesingle 40+
    • Kurt Jensen
    • Herresingle 50+
    • Herresingle A
    • Herredouble A
    • Jacob Holmgård
    • Morten Bech Sørensen
    • Herredouble A
    • Bo Halberg
    • Jesper Damkjær
    • Herresingle 40+
    • Morten Bech Sørensen
    • Herresingle 40+
    • Anni Nielsen
    • Damedouble B
    • Annette Lykkemark 927
    • Damesingle 50+
    • Andreas Qvade
    • Herredouble A
    • Preben Jørgensen 6536
    • Herresingle 40+
    • Mads Damsgaard
    • Herredouble A
    • Jakob Suhr Olsen
    • Hans-Henrik Bülow
    • Herresingle 50+
    • Herresingle 60+ B
    • Mixdouble B
    • 2526. Anni Nielsen
    • Eva sørensen
    • Damesingle B
    • Damesingle C
    • Damesingle 60+ B
    • Tom Damgaard
    • Herredouble B
    • 7889 Thomas Stilling
    • Pia Winther Eriksen
    • Mixdouble B
    • Thomas Winthereik
    • Kasper Dall Birch
    • Herresingle 40+
    • Herresingle B
    • Henrik Kolind
    • Herresingle B
    • Kim Elmose
    • Herresingle C
    • Pia Winther Eriksen
    • Damesingle B
    • Damedouble B
    • Signe B Muller
    • Kim Abildgaard
    • Herredouble A
    • Klaus Kræmer 4094
    • Herresingle 40+
    • Jonas Nyrop Vestermann
    • Herredouble A
    • Arne Jensen
    • Herresingle 40+
    • Pernille Grønfeldt
    • Damedouble B
    • Gitte martinussen 556
    • Eva B Jensen
    • Damedouble B
    • Marie Schwartz 769
    • Eva B Jensen
    • Damesingle B
    • Søren Helt Jessen
    • Herresingle 50+
    • Simon Christiansen
    • Herresingle B
    • Camil Hesse
    • Herresingle B
    • Herresingle 40+
    • Thomas Brix
    • Herresingle C
    • Mads Damsgaard
    • Herredouble B
    • Jakob Suhr Olsen
    • Thomas Brix
    • Herredouble C
    • 6965 Lars Rath
    • Philip Friis-Hansen
    • Herredouble B
    • Niels Erstrup Rasmussen, 7841
    • Kasper Billeskov
    • Herresingle B
    • Herresingle 40+
    • Peder Andersen
    • Herresingle 40+
    • Herresingle 50+
    • Peder Andersen
    • Damesingle 50+
    • Peder Andersen
    • Herresingle 40+
    • Bettina Pedersen
    • Damedouble B
    • Gitte Østerby Henningsen nr. 954
    • Marie Schwartz
    • Damesingle 40+
    • Helle Michaelsen
    • Damesingle B
    • Dorte Rye Jensen
    • Damesingle 50+
    • Damesingle B
    • Flemming Sørensen
    • Mixdouble B
    • Marie Schwartz (769)
    • Herresingle B
    • Herresingle 50+
    • Anette Vest
    • Damedouble C
    • Liselotte Boas 6768
    • Charlotte Mikkelsen
    • Mixdouble B
    • Henrik Andersen 5353
    • Marie Schwartz
    • Damesingle B
    • Liselotte Boas
    • Damesingle C
    • Damesingle 50+
    • Tina Linders
    • Damedouble C
    • Lisa Garne Helle Petersen
    • Henrik Gøtke
    • Herredouble C
    • Daniel Gøtke 6966
    • Tine Skovgaard
    • Damedouble C
    • Henriette B Nielsen 6942
    • Bettina Pedersen
    • Damesingle B
    • Damesingle 50+
    • Andreas S Andersen
    • Herredouble A
    • Leander 3000
    • Herresingle A
    • Susan Junge Simonsen
    • Damedouble C
    • Mia Pietro Naumann 6767
    • Susan Junge Simonsen
    • Damesingle C
    • Susan Junge Simonsen

Herunder kan du se lodtrækningen for alle rækker, når den er klar.

Der er sat spilletidspunkt for alle kampe. Får I brug for at flytte kampe, skal begge parter være enige om det.

I gør følgende, hvis en kamp skal flyttes:

  1. Bliver enige med modstanderen om en ny tid (tidligere end den i programmet)
  2. Booker to timer en anden dag – I kan logge ind med egne numre og bruge 6386 som medspiller (et særligt nummer oprettet til klubmesterskaberne – “Klubmesterskab ude”)
  3. Send en mail til Steen Lindegaard på aktivitetsudvalget@roskildetennisklub.dk om hvem I er, hvornår I skulle have spillet og hvornår kampen er flyttet til
  4. Steen afbooker så de oprindelige baner
  5. Når I har spillet kampen, indberetter I resultatet – se næste fane

Her er lodtrækningen for alle rækker – bedst af tre sæt – tredje sæt er matchtiebreak til 10, hvor man skal vinde med mindst to point:

Opdateret 23. september kl. 9:

Her kan du se nyheden med billeder og tekst fra finaledagen lørdag den 14. september 2019.

Dame double B

Dame double C

Dame single 40+

Dame single A

Dame single B

Dame single C

Herre double A

Herre double B

Herre single 40+

Herre single 50+

Herre single A

Herre single B

Mix double A

Mix double B

 

 

 

Her er link til nyheden fra finaledagen 2018 med alle finaleresultater samlet.

 

 

 

Her kan du indberette resultater, når turnering er i gang.

  • Eks. 6-3 6-3

 

Her kan du se de indmeldte resultater, efterhånden som de melder sig. Kan du ikke se dit eget resultat, lige efter du har indmeldt det, gå ind på siden igen eller tryk F5 på dit tastatur.

    • Henriette og Tine
    • Liselotte og Annette
    • Herre- og damedouble C
    • 5-7, 3-3 trukket pga skade
    • Pernille/Gitte
    • - Anni/Annette
    • Herre- og damedouble B
    • 1/6, 6/2, 10-4
    • Martin Madsen
    • Magnus Thelin
    • Herre- og damesingle A
    • 6-1 7-5
    • Jesper
    • Andreas
    • Herre- og damesingle 40+
    • 6-3 6-1
    • Henrik O / Andreas
    • Tom / Thomas
    • Herre- og damedouble B
    • 6/1 7/6 (4)
    • Henrik Koind
    • Phoung
    • Herre- og damesingle B
    • 6-1 6-2
    • Leander/Andreas
    • Simon/Thor
    • Herredouble A
    • 6-3 7-6 (5)
    • Tina/Søren
    • Bente/Brian
    • Mixdouble B
    • 7-5 6-1
    • Iben Lyme
    • Cristina Pedersen
    • Herre- og damesingle A
    • 6-2 7-5
    • Iben
    • Eva
    • Herre- og damesingle B
    • 6-1 7-5
    • Signe Jørgensen
    • Eva Sørensen
    • Herre- og damesingle C
    • 6-1 6-2
    • Simon/Thor
    • Brian/Søren
    • Herredouble A
    • 2-6 7-5 10-2
    • Simon/Thor
    • Erik/Tomas
    • Herredouble A
    • 7-5 7-5
    • Annette/Anni
    • Annika/Olivia
    • Herre- og damedouble B
    • 6-4 4-6 10-5
    • Anni
    • Bettina
    • Herre- og damesingle 40+
    • 6-0 6-0
    • Tine og Henriette
    • Susan og Mia
    • Herre- og damedouble C
    • Susan og Mia trækker sig
    • Søren Helt Jessen
    • Wieslav
    • Herre- og damesingle 50+
    • Walk over
    • Magnus
    • Andreas
    • Herre- og damesingle A
    • 6-3 7-6
    • Kurt Jensen
    • Brian Nielsen
    • Herre- og damesingle 50+
    • 6-4 6-4
    • Martin Madsen
    • Jesper Damkjær
    • Herre- og damesingle A
    • 6-3 6-2
    • Tina/Søren
    • Marie/Flemmimg
    • Mixdouble B
    • 6-2 6-3
    • Jesper
    • Peter
    • Herre- og damesingle 40+
    • 6-3 6-0
    • Andreas/Leander
    • Jonas/Arne
    • Herredouble A
    • 6-4 7-5
    • Van Phuong Vo
    • simon Christiansen
    • Herre- og damesingle B
    • 1-6 6-0 (10-6)
    • Andreas / Henrik O
    • Søren M / Søren R
    • Herre- og damedouble B
    • 6-3 6-3
    • Pernille/Gitte
    • - Karen/Ellen
    • Herre- og damedouble B
    • 7-5, 6-2
    • Eva
    • Pia
    • Herre- og damesingle B
    • 6-3 6-2
    • Marie og Flemming
    • Line og Arne
    • Mixdouble B
    • 7-6 6-0
    • Jonas/Arne
    • Andreas Q/Preben
    • Herredouble A
    • 4-6 7-6(7-4) 17-15
    • Henrik Kolind
    • Allan Poulsen
    • Herre- og damesingle B
    • 6-2 6-1
    • Brian Nielsen & Søren Helt Jessen
    • Kurt Jensen & Jakob Holmgaard
    • Herredouble A
    • 6-2 6-4
    • Tom/Thomas
    • Niels/Phillip
    • Herre- og damedouble B
    • 5-7 6-4 10-2
    • Peter
    • Jonas
    • Herre- og damesingle 40+
    • 6-4, 6-7, 10-3
    • Iben Lyme
    • Helle Michaelsen
    • Herre- og damesingle B
    • 6-3 6-1
    • Brian og Bente
    • Thomas og Pia
    • Mixdouble B
    • 6-0 5-7 11-9
    • Martin Madsen
    • Kurt Jensen
    • Herre- og damesingle A
    • 6-1 6-0
    • Signe Jørgensen
    • Susan Junge Simonsen
    • Herre- og damesingle C
    • Susan trækker sig
    • Kurt Jensen
    • Bo Halberg
    • Herre- og damesingle 50+
    • 6-0 6-2
    • Eva
    • Annika
    • Herre- og damesingle B
    • 7-5 6-0
    • Søren Helt Jessen
    • Phuong
    • Herre- og damesingle 50+
    • 6-1 6-1
    • Bettina Pedersen
    • Kristina Wittus Sørensen
    • Herre- og damesingle 40+
    • 6-1 6-1
    • Helle Michaelsen
    • Marie Schwartz
    • Herre- og damesingle B
    • 6-1 6-1
    • Andreas
    • Arne
    • Herre- og damesingle 40+
    • 6-3 6-3
    • wieslaw
    • H.H.Bulow
    • Herre- og damesingle 50+
    • 6/1 &/1
    • Simon Christiansen
    • Kasper Dall Birch
    • Herre- og damesingle B
    • 6/2,6/3
    • Jesper
    • Mikkel
    • Herre- og damesingle A
    • 6-4 6-1
    • Arne og Jonas
    • Peter og wieslaw
    • Herre- og damesingle A
    • 6-2, 7-6 (3)
    • Marie Schwartz
    • Bettina Pedersen
    • Herre- og damesingle B
    • 6-1 6-3
    • Ellen/Karen
    • Lisbeth/Line
    • Herre- og damedouble B
    • 6-0 6-1
    • Andreas Qvade
    • Camill
    • Herre- og damesingle 40+
    • 6-2 6-1
    • bo halberg
    • Flemming Sørensen
    • Herre- og damesingle 50+
    • 6-1 6-3
    • Eva sørensen
    • Liselotte
    • Herre- og damesingle C
    • 6-0 6-0
    • Kurt Jensen
    • Andreas Schou
    • Herre- og damesingle A
    • 6-3 5-7 10-3
    • Magnus
    • Leander
    • Herre- og damesingle A
    • 6-3 3-6 (10-6)
    • Van Phuong Vo
    • Thomas Brix
    • Herre- og damesingle B
    • 6-2 5-7 (10-7)
    • Jakob
    • Morten
    • Herre- og damesingle 40+
    • 6-1 6-2
    • Allan von Cotta Poulsen
    • Flemming Sørensen
    • Herre- og damesingle B
    • 4-6 6-1 (10-6)
    • Henrik Kolind
    • Henrik Overgaard
    • Herre- og damesingle B
    • 6-3 6-3
    • Leander og Andreas
    • Kim og Claus
    • Herredouble A
    • 6-0 4-3rdt
    • Andreas S Andersen
    • Erik Veidorf
    • Herre- og damesingle A
    • 4-6 6-2 10-6
    • Marie og Flemming
    • Anni og Hans Henrik
    • Mixdouble B
    • 6-3 4-6 10-5
    • Aksel og Karin
    • Gitte og Jacob
    • Mixdouble B
    • 3/6 6/3 10/6
    • Andreas & Preben
    • Gary & Axel
    • Herredouble A
    • 7-5 6-3
    • Simon Christiansen
    • Jens - Erik Skou
    • Herre- og damesingle B
    • 6/1,6/3
    • Tom Damgaard/Thomas Stilling
    • Jakob Torfing/Henrik Kolind
    • Herre- og damedouble B
    • 6-2 6-2
    • Tina Søren
    • Charlotte Henrik
    • Mixdouble B
    • 6-2 6-2
    • Søren og Søren
    • Henrik og Daniel
    • Herre- og damedouble B
    • 6-3 6-0
    • Thomas Brix
    • Camil
    • Herre- og damesingle B
    • 6-2 6-2
    • Iben Lyme
    • Eva Sørensen
    • Herre- og damesingle B
    • 6-0 6-1
    • Jesper
    • Simon
    • Herre- og damesingle A
    • 7-5 7-6 (7-3)
    • Erik/Tomas
    • Mads/jacob
    • Herredouble A
    • 3-6 6-4 10-8
    • Peter Falkenberg
    • Peder Andersen
    • Herre- og damesingle 40+
    • 6-3 6-2
    • Gitte M og Pernille G
    • Betina og Gitte M
    • Herre- og damedouble B
    • 6-1,6-1
    • Charlotte og Henrik
    • Kristian og Katrine
    • Mixdouble B
    • vundet uden kamp
    • Eva B Jensen
    • Lisbeth Lyme
    • Herre- og damesingle B
    • 6-1 6-1
    • Morten Bech
    • Kasper Dall Birch
    • Herre- og damesingle 40+
    • 6/1 6/2
    • Allan von Cotta Poulsen
    • Hans-Henrik Bülow
    • Herre- og damesingle B
    • 6-1 6-1
    • Andreas S andersen
    • Peter Falkenberg
    • Herre- og damesingle A
    • 6-2 6-4
    • Annette og Anni
    • Eva og Marie
    • Herre- og damedouble B
    • 6-1 7-6
    • Eva B Jensen
    • Lisbeth Lyme
    • Herre- og damesingle B
    • 6-1 6-1
    • Jacob Torfing Henrik kolind
    • Thomas Larsen og jesper winthereich
    • Herre- og damedouble B
    • 6-1 7-6
    • Eva sørensen
    • Kathrine wittus sørensen
    • Herre- og damesingle B
    • 6-2 7-5
    • Anni/Annette
    • Marie/Eva
    • Herre- og damedouble B
    • 6-1 7-6
    • Arne jensen
    • Bo Halberg
    • Herre- og damesingle 40+
    • 6-2 6-1
    • Niels / Philip
    • Mads / Jakob
    • Herre- og damedouble B
    • Mads / Jakob har trukket sig
    • Erik veidorf
    • Thor Sørensen
    • Herre- og damesingle A
    • 6-3 7-6(14)