Ny træner til RTK

Christian Lerby er ny timetræner og spillende træner på herrernes førstehold.

Vi er i RTK stolte af og glade for at kunne præsentere Christian Lerby som ny timetræner OG spillende træner på førsteholdet i Roskilde Tennis Klub i 1. division.

Både nogle af juniormedlemmerne i klubben og veteran- og motionistspillere i klubben har allerede haft glæde af træning med Christian, som på opfordring har skrevet lidt om sig selv:

Hi my name is Christian Lerby and I am 23 years old. I have had had a career high junior ranking of 67 and have played the grand slam juniors. I played d1 for asu and santa clara managing to get ranked top 50 in college. Also, managing to get multiple atp points.

I am super excited to start this journey in Denmark and at Roskilde Tennis Club where I can help those around me!

Til udendørssæsonen, som venter lige om hjørnet vil Christian være træner tre aftener i ugen og i weekenderne kæmper han på banen som spillende træner for RTK´s bedste herrer, som lige er rykket op i 1. division.

Kæmpestort velkommen til Christian fra alle os i RTK